parhaat vedonlyöntisivut

Tour de France 2023 polkaistaan käyntiin tänään

Järjestyksessään 110. Tour de France alkaa tänään. Lähtöpaikkana on Espanjan Bilbao. Ensimmäisenä päivänä ajetaan 182 kilometriä Espanjan maaperällä, samoin vielä toinenkin päivä (209km) ajetaan Espanjassa. Kolmannelle päivälle startataan niin ikään Espanjan puolelta, mutta pyörälypäivän päätös on Ranskan Bayonnessa. Matkaa kertyy 185 kilometriä.

Kahden kauppa? Ainakin paperilla ja ennen raastavan kisan alkua! Kertoimet Mobilebet.

Kokonaisuudessaan 21 päiväetapin aikana ajetaan 3404 kilometriä! Tämä ei suinkaan ole ennätyspituus, sillä vuonna 1926 kisassa ajettiin käsittämättömät 5745 kilometriä!

Kuka nappaa heti ensimmäisenä päivänä johtajan keltaisen paidan? Entä kuka saa pukea parhaan sprintterin eli vihreän paidan ylleen? Alle 25-vuotiaiden paras pääsee puolestaan pukemaan valkoisen paidan. Paras mäkikirikilpailun kuski puolestaan pääsee pukemaan upeaa muotia eli valkoisen paidan jossa punaisia palluroita!

Tour de France ohjelma ja aikataulu 2023

Ranskan ympäriajon etapit alkavat hieman eri aikoihin eri päivinä. Ensimmäinen etappi, tai oikeastaan sen lähetys on merkitty kalentereihin 1.7.2023 kello 13 – 19. Ihan yhdeltähän ei se raivokkain polkeminen ala, vuorossa on aina ns. kunniastartti ja sen jälkeen lentävä lähtö tuomariston auton takaa. Tutustu tarkemmin reittiin ja etappeihin Tour de Francen virallisilla sivuilla.

Ensimmäinen lähteys Eurosportilla näyttää meidän pyöräily-kalenterimme mukaan alkavan kello 13:18 ja itse startti on sitten lähempänä kello 14:00. Etapille toki ehtii mukaan myöhemminkin.

pvmreittikmtyyppi
11-7Bilbao – Bilbao182mäkinen
22-7Vitoria-Gasteiz – San Sebastián209mäkinen
33-7AmorebietaEtxano – Bayonne185tasainen
44-7Dax – Nogaro182tasainen
55-7Pau – Laruns165vuoristo
66-7Tarbes – Cauterets145vuoristo
77-7Mont-de-Marsan – Bordeaux170tasainen
88-7Libourne – Limoges201mäkinen
99-7Saint-Leonard-de-Noblat – Puy de Dôme184vuoristo
10-7vapaapäivä
1011-7Saint-Ours-les-Roches – Issoire167mäkinen
1112-7Clermont-Ferrand – Moulins180tasainen
1213-7Roanne – Belleville-en-Beaujolais169mäkinen
1314-7Châtillon-sur-Chalaronne – Grand Colombier138vuoristo
1415-7Annemasse – Morzine152vuoristo
1516-7Les Gets – Saint-Gervais Mont Blanc180vuoristo
17-7vapaapäivä
1618-7Passy – Combloux22aika-ajo
1719-7Saint-Gervais Mont Blanc – Courchevel166vuoristo
1820-7Moûtiers – Bourg-en-Bresse186mäkinen
1921-7Moirans-en-Montagne – Poligny173tasainen
2022-7Belfort – Le Markstein133vuoristo
2123-7Saint-Quentin-en-Yvelines – Paris115tasainen

Tour de France 2023 joukkueet ja osallistujat

JUMBO-VISMA

JONAS VINGEGAARD
TIESJ BENOOT
WILCO KELDERMAN
SEPP KUSS
CHRISTOPHE LAPORTE
WOUT VAN AERT
DYLAN VAN BAARLE
NATHAN VAN HOOYDONCK
SROBERT GESINK
SATTILA VALTER

UAE TEAM EMIRATES

TADEJ POGAČAR
MIKKEL BJERG
FELIX GROSSSCHARTNER
VEGARD STAKE LAENGEN
RAFAL MAJKA
MARC SOLER
MATTEO TRENTIN
ADAM YATES
SDOMEN NOVAK
STIM WELLENS

INEOS GRENADIERS

EGAN BERNAL
JONATHAN CASTROVIEJO NICOLAS
OMAR FRAILE MATARRANZ
MICHAL KWIATKOWSKI
DANIEL FELIPE MARTINEZ POVEDA
THOMAS PIDCOCK
CARLOS RODRIGUEZ CANO
BEN TURNER
SPAVEL SIVAKOV
SCONNOR SWIFT

GROUPAMA – FDJ

DAVID GAUDU
KÉVIN GENIETS
STEFAN KÜNG
OLIVIER LE GAC
VALENTIN MADOUAS
QUENTIN PACHER
THIBAUT PINOT
MICHAEL STORER
SMATTHIEU LADAGNOUS
SRUDY MOLARD

EF EDUCATION – EASYPOST

RICHARD CARAPAZ
ANDREY AMADOR
ALBERTO BETTIOL
JHOAN ESTEBAN CHAVES RUBIO
MAGNUS CORT NIELSEN
NEILSON POWLESS
JAMES SHAW
RIGOBERTO URAN
SOWAIN DOULL
SFRØLICH MIKKEL HONORÉ

SOUDAL QUICK-STEP

JULIAN ALAPHILIPPE
KASPER ASGREEN
RÉMI CAVAGNA
TIM DECLERCQ
DRIES DEVENYNS
FABIO JAKOBSEN
YVES LAMPAERT
MICHAEL MØRKØV
SANDREA BAGIOLI
STIM MERLIER

BAHRAIN VICTORIOUS

MIKEL LANDA MEANA
NIKIAS ARNDT
PHIL BAUHAUS
PELLO BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA
JACK HAIG
MATEJ MOHORIC
WOUTER POELS
FRED WRIGHT
SKAMIL GRADEK
SANTONIO TIBERI

BORA – HANSGROHE

EMANUEL BUCHMANN
MARCO HALLER
JAI HINDLEY
BOB JUNGELS
PATRICK KONRAD
JORDI MEEUS
NILS POLITT
DANNY VAN POPPEL
SGIOVANNI ALEOTTI
SRYAN MULLEN

LIDL – TREK

GIULIO CICCONE
TONY GALLOPIN
SKJELMOSE MATTIAS JENSEN
ALEX KIRSCH
JUAN PEDRO LOPEZ PEREZ
MADS PEDERSEN
QUINN SIMMONS
JASPER STUYVEN
SBAUKE MOLLEMA
SEDWARD THEUNS

AG2R CITROEN TEAM

BEN O’CONNOR
CLÉMENT BERTHET
BENOIT COSNEFROY
STAN DEWULF
FELIX GALL
OLIVER NAESEN
AURÉLIEN PARET PEINTRE
NANS PETERS
SFRANCK BONNAMOUR
SDORIAN GODON

ALPECIN-DECEUNINCK

MATHIEU VAN DER POEL
SILVAN DILLIER
MICHAEL GOGL
QUINTEN HERMANS
SØREN KRAGH ANDERSEN
JASPER PHILIPSEN
JONAS RICKAERT
RAMON SINKELDAM
SXANDRO MEURISSE
SGIANNI VERMEERSCH

INTERMARCHÉ – CIRCUS – WANTY

BINIAM GIRMAY
LILIAN CALMEJANE
RUI COSTA
LOUIS DU BOUISSON MEINTJES
ADRIEN PETIT
DION SMITH
MIKE TEUNISSEN
GEORG ZIMMERMANN
SSVEN ERIK BYSTRØM
SRUNE HERREGODTS

COFIDIS

GUILLAUME MARTIN
BRYAN COQUARD
SIMON GESCHKE
ION IZAGUIRRE INSAUSTI
VICTOR LAFAY
ANTHONY PEREZ
ALEXIS RENARD
AXEL ZINGLE
SPIERRE LUC PERICHON
SMAXIMILIAN RICHARD WALSCHEID

MOVISTAR TEAM

ENRIC MAS
RUBEN ALMEIDA GUERREIRO
ALEX ARANBURU DEBA
GORKA IZAGIRRE INSAUSTI
MATTEO JORGENSON
GREGOR MÜHLBERGER
NELSON OLIVEIRA
ANTONIO PEDRERO
SJORGE ARCAS
SCARLOS VERONA QUINTANILLA

TEAM DSM – FIRMENICH

ROMAIN BARDET
JOHN DEGENKOLB
MATTHEW DINHAM
ALEXANDER EDMONDSON
NILS EEKHOFF
CHRISTOPHER HAMILTON
KEVIN VERMAERKE
SAM WELSFORD
SLUND TOBIAS ANDRESEN
SFLORIAN STORK

ISRAEL – PREMIER TECH

MICHAEL WOODS
GUILLAUME BOIVIN
SIMON CLARKE
HUGO HOULE
KRISTS NEILANDS
NICHOLAS SCHULTZ
CORBIN STRONG
DYLAN TEUNS
SOMER GOLDSTEIN
SDARYL IMPEY

TEAM JAYCO ALULA

SIMON PHILIP YATES
G LAWSON CRADDOCK
LUKE DURBRIDGE
DYLAN GROENEWEGEN
CHRIS HARPER
JUUL CHRISTOPHER JENSEN
LUKA MEZGEC
ELMAR REINDERS
SMICHAEL HEPBURN
SMATTEO SOBRERO

TEAM ARKEA – SAMSIC

WARREN BARGUIL
JENTHE BIERMANS
CLÉMENT CHAMPOUSSIN
ANTHONY DELAPLACE
SIMON GUGLIELMI
MATIS LOUVEL
LUCA MOZZATO
LAURENT PICHON
SELIE GESBERT
STHIBAULT GUERNALEC

LOTTO DSTNY

CALEB EWAN
VICTOR CAMPENAERTS
JASPER DE BUYST
PASCAL EENKHOORN
FREDERIK FRISON
JACOPO GUARNIERI
MAXIM VAN GILS
FLORIAN VERMEERSCH
SSYLVAIN MONIQUET
SBRENT VAN MOER

ASTANA QAZAQSTAN TEAM

MARK CAVENDISH
CEES BOL
DAVID DE LA CRUZ MELGAREJO
YEVGENIY FEDOROV
ALEXEY LUTSENKO
GIANNI MOSCON
LUIS LEON SANCHEZ
HAROLD ALFONSO TEJADA CANACUE
SFABIO FELLINE
SANTONIO NIBALI

UNO-X PRO CYCLING TEAM

ALEXANDER KRISTOFF
JONAS ABRAHAMSEN
ANTHON CHARMIG
TOBIAS HALLAND JOHANNESSEN
RASMUS TILLER
TORSTEIN TRÆEN
GREGAARD JONAS WILSLY
SØREN WÆRENSKJOLD
SMARTIN URIANSTAD BUGGE
SANDERS HALLAND JOHANNESSEN

TOTALENERGIES

PETER SAGAN
EDVALD BOASSON-HAGEN
MATHIEU BURGAUDEAU
STEFF CRAS
VALENTIN FERRON
PIERRE LATOUR
DANIEL OSS
ANTHONY TURGIS
SPAUL OURSELIN
SALEXIS VUILLERMOZ