parhaat vedonlyöntisivut

Valioliiga

Valioliiga on Suomen seuratuin jalkapalloliiga. Suosiossa se päihittää selvästi Espanjan La Ligan, Italian Serie A:n ja Saksan Bundesliigan. Valioliigan ottelut löytävät tiensä varsin usein myös Vakioveikkauksen kohteiksi, tässä todennäköisesti yksi iso syy siihen, miksi tämä liiga on Suomessa niin suosittu.

Valioliiga on perustettu 1992-1993 kaudelle, mutta perinteet liigalla ovat valtavat. Ensimmäisen kerran pelattiin jo kaudella 1888-1889, tuolloin sarjan nimenä oli 1. divisioona.

Valioliiga on yksi suosituimmista vedonlyönnin kohteista. Yksittäisessä ottelussa voi olla useampia satoja vedonlyöntikohteita ennen ottelua. Tähän tulevat vielä päälle lukuisat livevedonlyönnin vaihtuvat kohteet ja kertoimet. Luonnollisesti erittäin suosittua on ennen koko kautta ja kauden aikana tehtävät vedot voittajasta, putoajista ja esimerkiksi maalintekijäkuninkaasta!

Valioliiga 2022-23

Valioliigassa pelaa 20 joukkuetta. Jokainen joukkue kohtaa kauden aikana toisensa kahdesti, kerran kotiareenalla ja kerran vieraissa. Yhteensä pelikierroksia tulee jokaiselle joukkueelle 38 kappaletta ja kausi pelataan pääsääntöisesti elokuusta seuraavan vuoden toukokuulle. Kauden päätteeksi sarjataulukon ykkönen kruunataan mestariksi ja kolme viimeistä joukkuetta putoavat alemmalle sarjatasolle eli Mestaruussarjaan. Luonnollisesti Mestaruussarjasta kolme parasta joukkuetta nousevat seuraavalle kaudelle Valioliigaan. Suoraan Mestaruussarjasta nousee kaksi joukkuetta ja kolmannesta paikasta pelataan vielä erilliset karsinnat.

Valioliigan neljä parasta joukkuetta ansaitsevat paikkansa Mestareiden Liigaan, kolme ensimmäistä joukkuetta lunastavat paikan suoraan lohkovaiheeseen ja neljäntenä joukkueena Mestareiden Liigaan pääsee suoraan karsimaan paikasta lohkovaiheeseen. Valioliigan sijat 5-7 pääsevät Eurooppa-liigan lohkokarsintoihin tai tätä edeltäviin karsintoihin. Englannissa pelattavien FA Cupin ja Liigacupin voittajilla on kuitenkin etu Eurooppaliigapaikoille. Ennen kautta pelataan Community Shield ottelu, jossa kohtaavat Cupin voittaja ja Valioliigan edelliskauden voittaja.

Kauden 2022 – 2023 Valioliigan joukkueet:

  • Manchester City, Manchester
  • Liverpool, Liverpool
  • Chelsea, Lontoo
  • Arsenal, Lontoo
  • Tottenham Hotspur, Lontoo
  • West Ham United, Lontoo
  • Manchester United, Manchester
  • Wolverhampton Wanderers, Wolverhampton
  • Brighton & Hove Albion, Brighton
  • Leicester City, Leicester
  • Aston Villa, Birmingham
  • Crystal Palace, Lontoo
  • Brentford, Lontoo
  • Southampton, Southampton
  • Everton, Liverpool
  • Leeds United, Leeds
  • Newcastle United, Newcastle
  • Nottingham Forest, Nottingham (nousijajoukkue)
  • Bournemouth, Bournemouth (nousijajoukkue)
  • Fulham, Lontoo (nousijajoukkue)

Valioliiga sarjataulukko

Valioliigan sarjataulukossa esiintyy siis 20 joukkuetta, neljä kauden parasta saa suoran paikan Mestarien Liigan lohkovaiheeseen, viides joukkue paikan Eurooppaliigaan. Kolme vähiten pisteitä kerännyttä joukkuetta putoaa alempaan sarjaan.

Valioliiga otteluohjelma 2022 – 2023

Valioliigan kausi 2022 – 2023 aloitetaan perjantaina 5.8.2022. Kauden on määrä jatkua aina 28.5.2023 saakka, jolloin kaikki joukkueet pelaavat aikataulun mukaan yhtä aikaa viimeisen kierroksen ottelunsa.

Suurimpana suosikkina kauteen lähtee jälleen Manchester City, joka voitti mestaruuden edellisellä kaudella ja on napannut viiden edelliskauden aikana vakuuttavat neljä mestaruutta. Isoin haastaja kauteen lähdettäessä oli Liverpool, joka juhli mestaruutta kaudella 2019 – 2020. Liverpoolin lisäksi haastajiksi voidaan tällä kaudella laskea Chelsea ja muut isot seurat kuten Tottenham, Arsenal ja Manchester United.

Vahvoja putoajakandidaatteja tälle kaudelle ovat sarjanousijat Nottingham Forest, Bournemouth ja Fulham. Newcastlella oli vain yksi voitto, mutta kauden aikana tehty omistajamuutos teki joukkueesta maailman rikkaimman. Onko tässä yksi Valioliigan tulevaisuuden suurseuroista?

Kausi 2022 – 2023 on erikoiskausi!

Kauden 16. pelikierroksen jälkeen alkaa pidempi sarjatauko Jalkapallon MM-kisat 2022 -tapahtuman takia. MM-kisat pelataan Qatarissa 14.11. – 18.12.2022. MM-kisojen jälkeen pelit jatkuvat legendaariseksi muodostuneella Boxing Day (Tapaninpäivä) -kierroksella.

Valioliiga lähetykset ja televisiointi

Suomessa Valioliigan televisiointioikeudet omistaa Vsport, joten pääset katsomaan Valioliigan otteluita Vsport TV-kanavien ja Viaplay-streampalvelun kautta. Tällä kaudella televisioidaan kaikki ottelut, joten katsojalla on varaa valita samaan aikaan pelattavista otteluista.

Yleisin pelikierros pelataan lauantaisin ja alkaen kello 17:00, mutta pääsääntöisesti otteluita siirretään alkavaksi myös aikaisemmin ja myöhemmin. Tämän lisäksi lukuisat ottelusiirrot siirtävät pelejä pelattavaksi myös muina päivinä. Ruuhkaisimpina aikoina Valioliigaa pelataan viikonloppujen lisäksi myös viikolla.

Fantasy Premier League

Yhä suositumpaa Valioliigan seuraajien keskuudessa on pelata samalla Fantasy Premier League – peliä, jossa pelaaja pääsee valitsemaan tietyn määrän pelaajia omaan joukkueeseensa. Käytössä on tietty määrä virtuaalivaluuttaa ja pelaajat on arvotettu ennen kautta. Kauden aikana hinnat nousevat ja laskevat ja pelaajat keräävät pisteitä kauden aikana useissa eri pistekategorioissa.

Voit tutustua peliin Valioliigan virallisilla Fantasy Premier League sivuilla. Voit myös osallistua useisiin eri liigoihin omalla samalla joukkueella.

Valioliiga vedonlyönti ja kertoimet

Valioliiga tarjoaa kattavasti erilaista vedonlyöntiä ja kertoimia. Suurin osa vedonlyönnistä tapahtuu otteluvedoissa, mutta luonnollisesti myös kausivetojen kohdalla pelataan isojakin summia. Hieman vedonlyöntisivustosta riippuen tarjolla on erilaisia kertoimia laidasta laitaan. Suosituin on tietenkin voittajaveto, tässä mm. iBet-peliyhtiön kertoimet kauden 2022-2023 voittajaksi:

Premier League
Voittajaveto kertoimet
iBetStake.com
Manchester City1.571.56
Liverpool3.003.10
Chelsea17.0016.10
Tottenham17.0014.10
Manchester United25.0028.80
Arsenal50.0051.00
Newcastle Uniteed65.0074.00
West Ham100.00155.00
Leicester City150.00200.00
Brighton200.00240.00
Everton250.00350.00
Aston Villa250.00210.00
Wolves350.00375.00
Crystal Palace500.00475.00
Southampton500.00575.00
Leeds750.00625.00
Brentford750.00700.00
Fulham1000.00950.00
Nottingham Forest1500.00950.00
Bournemouth2000.001600.00

Valioliigasta voi lyödä myös vetoa joukkueista jotka ovat kahden parhaan tai vaikkapa kuuden tai kymmenen parhaan joukossa. Betsaamaan pääsee myös siitä, putoaako joukkue kauden jälkeen tai mikä mahtaa olla tämän kauden paras nousijajoukkue? Kertoimia löytyy myös sille, mikä on liigan paras joukkue 25.12.2022, eli juuri ennen kuin Valioliiga taas jatkuu MM-kisojen jälkeen.

Paras maalintekijä 2022-2023

Valioliigaan on jälleen värvätty muutamia potentiaalisia maalikuningasehdokkaita, mutta onko heistä valloittamaan jo ensimmäisellä kaudella se kaikkein korkein palli? Manchester Cityn Erling Haalandilta odotetaan todella paljon, samoin kuin Liverpoolin Darwin Nunezilta. Kenen puolesta sinä laitat betsit vetämään, tässä 20 ehdokasta. Tsekkaa loput pelurit vaikkapa iBetin kerroinlistalta.

Valioliiga 2022-2023
Paras maalintekijä
Kertoimet
iBet
Kertoimet
Erling Haaland4.50
Mohemed Salah5.50
Harry Kane7.00
Heung-Min Son11.00
Darwin Nunez13.00
Diogo Jota25.00
Jamie Vardy25.00
Kevin de Bruyne40.00
Dominic Calvert-Lewin40.00
Patrick Bamford40.00
Bukayo Saka50.00
Callum Wilson50.00
Ivan Toney50.00
Bruno Fernandes50.00
Timo Werner50.00
Raheem Sterling50.00
Riyad Mahrez65.00
Michail Antonio65.00
Roberto Firmino65.00
Mason Mount70.00

Valioliiga otteluohjelma 2022 – 2023

Valioliiga julkaisi otteluohjelman 16.6.2022. Tällä rytmityksellä lähdetään kauteen, mutta on selvää että erilaiset Liigacup, FA-Cup ja Euroopan cupien ottelut tulevat tätä rytmitystä sotkemaan. Tällä hetkellä on varmaa se, että avausviikonloppu on 5.-7.8.2022 ja Valioliigan avausottelu kaudella 2022 – 2023 on Crystal Palacen ja Arsenalin välinen ottelu.

Elokuu

Pe 5.8.
22.00: Crystal Palace – Arsenal

La 6.8.
14.30: Fulham – Liverpool
17.00: Bournemouth – Aston Villa
17.00: Newcastle – Nottingham Forest
17.00: Leicester – Brentford
17.00: Tottenham – Southampton
17.00: Leeds – Wolves
19.30: Everton – Chelsea

Su 7.8.
16.00: Manchester United – Brighton
18.30: West Ham – Manchester City

La 13.8.
17.00: Chelsea – Tottenham
17.00: Southampton – Leeds
17.00: Arsenal – Leicester
17.00: Brentford – Manchester United
17.00: Liverpool – Crystal Palace
17.00: Aston Villa – Everton
17.00: Nottingham Forest – West Ham
17.00: Brighton – Newcastle
17.00: Manchester City – Bournemouth
17.00: Wolves – Fulham

La 20.8.
17.00: Everton – Nottingham Forest
17.00: Leicester – Southampton
17.00: West Ham – Brighton
17.00: Fulham – Brentford
17.00: Manchester United – Liverpool
17.00: Tottenham – Wolves
17.00: Newcastle – Manchester City
17.00: Leeds – Chelsea
17.00: Crystal Palace – Aston Villa
17.00: Bournemouth – Arsenal

La 27.8.
17.00: Chelsea – Leicester
17.00: Wolves – Newcastle
17.00: Aston Villa – West Ham
17.00: Southampton – Manchester United
17.00: Brighton – Leeds
17.00: Nottingham Forest – Tottenham
17.00: Manchester City – Crystal Palace
17.00: Arsenal – Fulham
17.00: Liverpool – Bournemouth
17.00: Brentford – Everton

Ti 30.8.
21.45: Leeds – Everton
21.45: Leicester – Manchester United
21.45: Bournemouth – Wolves
21.45: West Ham – Tottenham
21.45: Fulham – Brighton
21.45: Arsenal – Aston Villa
22.00: Crystal Palace – Brentford

Ke 31.8.
21.45: Southampton – Chelsea
22.00: Liverpool – Newcastle
22.00: Manchester City – Nottingham Forest

Syyskuu

La 3.9.
17.00: Tottenham – Fulham
17.00: Brighton – Leiceter
17.00: Everton – Liverpool
17.00: Aston Villa – Manchester City
17.00: Nottingham Foest – Bournemouth
17.00: Chelsea – West Ham
17.00: Brentford – Leeds
17.00: Wolves – Southampton
17.00: Newcastle – Crystal Palace
17.00: Manchester United – Arsenal

La 10.9.
17.00: Arsenal – Everton
17.00: Leeds – Nottingham Forest
17.00: Fulham – Chelsea
17.00: Bournemouth – Brighton
17.00: Southampton – Brentford
17.00: West Ham – Newcastle
17.00: Liverpool – Wolves
17.00: Crystal Palace – Manchester United
17.00: Leicester – Aston Villa
17.00: Manchester City – Tottenham

La 17.9.
17.00: Chelsea – Liverpool
17.00: Brentford – Arsenal
17.00: Wolves – Manchester City
17.00: Manchester United – Leeds
17.00: Tottenham – Leicester
17.00: Everton – West Ham
17.00: Aston Villa – Southampton
17.00: Nottingham Forest – Fulham
17.00: Brighton – Crystal Palace
17.00: Newcastle – Bournemouth

Lokakuu

La 1.10.
17.00: Liverpool – Brighton
17.00: Fulham – Newcastle
17.00: Southampton – Everton
17.00: Leicester – Nottingham Forest
17.00: Arsenal – Tottenham
17.00: Leeds – Aston Villa
17.00: Crystal Palace – Chelsea
17.00: Bournemouth – Brentford
17.00: West Ham – Wolves
17.00: Manchester City – Manchester United

La 8.10.
17.00: Everton – Manchester United
17.00: West Ham – Fulham
17.00: Newcastle – Brentford
17.00: Bournemouth – Leicester
17.00: Nottingham Forest – Aston Villa
17.00: Manchester City – Southampton
17.00: Chelsea – Wolves
17.00: Brighton – Tottenham
17.00: Arsenal – Liverpool
17.00: Crystal Palace – Leeds

La 15.10.
17.00: Southampton – West Ham
17.00: Liverpool – Manchester City
17.00: Tottenham – Everton
17.00: Wolves – Nottingham Forest
17.00: Brentford – Brighton
17.00: Leicester – Crystal Palace
17.00: Manchester United – Newcastle
17.00: Leeds – Arsenal
17.00: Aston Villa – Chelsea
17.00: Fulham – Bournemouth

Ti 18.10.
21.45: Bournemouth – Southampton
21.45: Brighton – Nottingham Forest
21.45: Arsenal – Manchester City
21.45: Brentford – Chelsea
21.45: Leicester – Leeds
21.45: Fulham – Aston Villa
22.00: Crystal Palace – Wolves

Ke 19.10.
21.45: Newcastle – Everton
22.00: Manchester United – Tottenham
22.00: Liverpool – West Ham

La 22.10.
17.00: Wolves – Leicester
17.00: Aston Villa – Brentford
17.00: Tottenham – Newcastle
17.00: West Ham – Bournemouth
17.00: Southampton – Arsenal
17.00: Leeds – Fulham
17.00: Everton – Crystal Palace
17.00: Manchester City – Brighton
17.00: Nottingham Forest – Liverpool
17.00: Chelsea – Manchester United

La 29.10.
17.00: Newcastle – Aston Villa
17.00: Bournemouth – Tottenham
17.00: Brighton – Chelsea
17.00: Leicester – Manchester City
17.00: Manchester United – West Ham
17.00: Arsenal – Nottingham Forest
17.00: Crystal Palace – Southampton
17.00: Liverpool – Leeds
17.00: Brentford – Wolves
17.00: Fulham – Everton

Marraskuu

La 5.11.
17.00: Chelsea – Arsenal
17.00: Nottingham Forest – Brentford
17.00: Aston Villa – Manchester United
17.00: Tottenham – Liverpool
17.00: Southampton – Newcastle
17.00: Wolves – Brighton
17.00: West Ham – Crystal Palace
17.00: Manchester City – Fulham
17.00: Everton – Leicester
17.00: Leeds – Bournemouth

La 12.11.
17.00: Brighton – Aston Villa
17.00: Wolves – Arsenal
17.00: Liverpool – Southampton
17.00: Manchester City – Brentford
17.00: Bournemouth – Everton
17.00: Newcastle – Chelsea
17.00: West Ham – Leicester
17.00: Tottenham – Leeds
17.00: Fulham – Manchester United
17.00: Nottingham Forest – Crystal Palace

Joulukuu

Ma 26.12.
17.00: Arsenal – West Ham
17.00: Southampton – Brighton
17.00: Brentford – Tottenham
17.00: Leeds – Manchester City
17.00: Leicester – Newcastle
17.00: Crystal Palace – Fulham
17.00: Chelsea – Bournemouth
17.00: Everton – Wolves
17.00: Manchester United – Nottingham Forest
17.00: Aston Villa – Liverpool

La 31.12.
17.00: Manchester City – Everton
17.00: Tottenham – Aston Villa
17.00: Fulham – Southampton
17.00: West Ham – Brentford
17.00: Wolves – Manchester United
17.00: Bournemouth – Crystal Palace
17.00: Brighton – Arsenal
17.00: Newcastle – Leeds
17.00: Liverpool – Leicester
17.00: Nottingham Forest – Chelsea

Tammikuu

Ma 2.1.
17.00: Leicester – Fulham
17.00: Aston Villa – Wolves
17.00: Southampton – Nottingham Forest
17.00: Leeds – West Ham
17.00: Arseanl – Newcastle
17.00: Crystal Palace – Tottenham
17.00: Chelsea – Manchester City
17.00: Brentford – Liverpool
17.00: Manchester United – Bournemouth
17.00: Everton – Brighton

La 14.1.
17.00: Tottenham – Arsenal
17.00: Aston Villa – Leeds
17.00: Chelsea – Crystal Palace
17.00: Brentford – Bournemouth
17.00: Manchester United – Manchester City
17.00: Wolves – West Ham
17.00: Nottingham Forest – Leicester
17.00: Brighton – Liverpool
17.00: Newcastle – Fulham
17.00: Everton – Southampton

La 21.1.
17.00: Arsenal – Manchester United
17.00: Leicester – Brighton
17.00: Southampton – Aston Villa
17.00: Fulham – Tottenham
17.00: Liverpool – Chelsea
17.00: Manchester City – Wolves
17.00: West Ham – Everton
17.00: Leeds – Brentford
17.00: Crystal Palace – Newcastle
17.00: Bournemouth – Nottingham Forest

Helmikuu

La 4.2.
17.00: Brighton – Bournemouth
17.00: Manchester United – Crystal Palace
17.00: Newcastle – West Ham
17.00: Brentford – Southampton
17.00: Wolves – Liverpool
17.00: Tottenham – Manchester City
17.00: Aston Villa – Leicester
17.00: Nottingham Forest – Leeds
17.00: Chelsea – Fulham
17.00: Everton – Arsenal

La 11.2.
17.00: Manchester City – Aston Villa
17.00: West Ham – Chelsea
17.00: Fulham – Nottingham Forest
17.00: Leicester – Tottenham
17.00: Bournemouth – Newcastle
17.00: Arsenal – Brentford
17.00: Crystal Palace – Brighton
17.00: Leeds – Manchester United
17.00: Southampton – Wolves
17.00: Liverpool – Everton

La 18.2.
17.00: Brentford – Crystal Palace
17.00: Newcastle – Liverpool
17.00: Wolves – Bournemouth
17.00: Aston Villa – Arsenal
17.00: Tottenham – West Ham
17.00: Brighton – Fulham
17.00: Everton – Leeds
17.00: Chelsea – Southampton
17.00: Manchester United – Leicester
17.00: Nottingham Forest – Manchester City

La 25.2.
17.00: Everton – Aston Villa
17.00: Fulham – Wolves
17.00: Crystal Palace – Liverpool
17.00: Leicester – Arsenal
17.00: West Ham – Nottingham Forest
17.00: Newcastle – Brighton
17.00: Leeds – Southampton
17.00: Bournemouth – Manchester City
17.00: Tottenham – Chelsea
17.00: Manchester United – Brentford

Maaliskuu

La 4.3.
17.00: Chelsea – Leeds
17.00: Nottingham Forest – Everton
17.00: Arsenal – Bournemouth
17.00: Liverpool – Manchester United
17.00: Aston Villa – Crystal Palace
17.00: Brighton – West Ham
17.00: Southampton – Leicester
17.00: Manchester City – Newcastle
17.00: Wolves – Tottenham
17.00: Brentford – Fulham

La 11.3.
17.00: Crystal Palace – Manchester City
17.00: Leeds – Brighton
17.00: Manchester United – Southampton
17.00: Bournemouth – Liverpool
17.00: Everton – Brentford
17.00: Newcastle – Wolves
17.00: West Ham – Aston Villa
17.00: Leicester – Chelsea
17.00: Tottenham – Nottingham Forest
17.00: Fulham – Arsenal

La 18.3.
17.00: Arsenal – Crystal Palace
17.00: Brentford – Leicester
17.00: Nottingham Forest – Newcastle
17.00: Liverpool – Fulham
17.00: Manchester City – West Ham
17.00: Southampton – Tottenham
17.00: Aston Villa – Bournemouth
17.00: Chelsea – Everton
17.00: Brighton – Manchester United
17.00: Wolves – Leeds

Huhtikuu

La 1.4.
17.00: Bournemouth – Fulham
17.00: Nottingham Forest – Wolves
17.00: Chelsea – Aston Villa
17.00: Crystal Palace – Leicester
17.00: Newcastle – Manchester United
17.00: West Ham – Southampton
17.00: Manchester City – Liverpool
17.00: Arsenal – Leeds
17.00: Brighton – Brentford
17.00: Everton – Tottenham

La 8.4.
17.00: Aston Villa – Nottingham Forest
17.00: Brentford – Newcastle
17.00: Liverpool – Arsenal
17.00: Southampton – Manchester City
17.00: Fulham – West Ham
17.00: Manchester United – Everton
17.00: Leeds – Crystal Palace
17.00: Wolves – Chelsea
17.00: Tottenham – Brighton
17.00: Leicester – Bournemouth

La 15.4.
17.00: Southampton – Crystal Palace
17.00: Everton – Fulham
17.00: Manchester City – Leicester
17.00: Tottenham – Bournemouth
17.00: Nottingham Forest – Manchester United
17.00: Wolves – Brentford
17.00: Chelsea – Brighton
17.00: West Ham – Arsenal
17.00: Aston Villa – Newcastle
17.00: Leeds – Liverpool

La 22.4.
17.00: Newcastle – Tottenham
17.00: Crystal Palace – Everton
17.00: Liverpool – Nottingham Forest
17.00: Bournemouth – West Ham
17.00: Arsenal – Southampton
17.00: Brighton – Manchester City
17.00: Brentford – Aston Villa
17.00: Leicester – Wolves
17.00: Fulham – Leeds
17.00: Manchester United – Chelsea

Ti 25.4.
21.45: Tottenham – Manchester United
21.45: Leeds – Leicester
21.45: Nottingham Forest – Brighton
21.45: West Ham – Liverpool
21.45: Wolves – Crystal Palace
21.45: Everton – Newcastle
22.00: Aston Villa – Fulham

Ke 26.4.
21.45: Southampton – Bournemouth
21.45: Chelsea – Brentford
22.00: Manchester City – Arsenal

La 29.4.
17.00: Manchester United – Aston Villa
17.00: Brighton – Wolves
17.00: Fulham – Manchester City
17.00: Brentford – Nottingham Forest
17.00: Leicester – Everton
17.00: Arsenal – Chelsea
17.00: Bournemouth – Leeds
17.00: Liverpool – Tottenham
17.00: Crystal Palace – West Ham
17.00: Newcastle – Southampton

Toukokuu

La 6.5.
17.00: West Ham – Manchester United
17.00: Bournemouth – Chelsea
17.00: Manchester City – Leeds
17.00: Nottingham Forest – Southampton
17.00: Newcastle – Arsenal
17.00: Fulham – Leicester
17.00: Liverpool – Brentford
17.00: Brighton – Everton
17.00: Wolves – Aston Villa
17.00: Tottenham – Crystal Palace

La 13.5.
17.00: Everton – Manchester City
17.00: Southampton – Fulham
17.00: Brentford – West Ham
17.00: Arsenal – Brighton
17.00: Chelsea – Nottingham Forest
17.00: Leicester – Liverpool
17.00: Aston Villa – Tottenham
17.00: Manchester United – Wolves
17.00: Crystal Palace – Bournemouth
17.00: Leeds – Newcastle

La 20.5.
17.00: West Ham – Leeds
17.00: Liverpool – Aston Villa
17.00: Brighton – Southampton
17.00: Tottenham – Brentford
17.00: Wolves – Everton
17.00: Nottingham Forest – Arsenal
17.00: Newcastle – Leicester
17.00: Bournemouth – Manchester United
17.00: Manchester City – Chelsea
17.00: Fulham – Crystal Palace

La 28.5.
18.00: Aston Villa – Brighton
18.00: Everton – Bournemouth
18.00: Leeds – Tottenham
18.00: Brentford – Manchester City
18.00: Manchester United – Fulham
18.00: Chelsea – Newcastle
18.00: Leicester – West Ham
18.00: Arsenal – Wolves
18.00: Southampton – Liverpool
18.00: Crystal Palace – Nottingham Forest

Suomalaiset pelaajat Valioliigassa

Valioliigassa ja sen edeltäjässä 1. divisioonassa on pelannut reilut 20 suomalaista pelaajaa. Kaudella 2021 – 2022 Valioliigassa ovat pelanneet Norwichin Teemu Pukki ja Brentfordin Marcus Forss.

Tunnetuimpia suomalasipelaajia Valioliigassa ovat olleet Sami Hyypiä (Liverpool), Jussi Jääskeläinen (Bolton ja West Ham), Mikael Forssell (Chelsea, Crystal Palace, Birmingham), Jari Litmanen (Liverpool), Mixu Paatelainen (Bolton, Wolverhampton) ja Aki Riihilahti (Crystal Palace)