parhaat vedonlyöntisivut

Yleisurheilun MM

Yleisurheilun MM 2022 kisat käydään Yhdysvaltain Oregonissa, Eugenessa. Katseltavaa riittää kisojen ajan joka ilta ja aamu, tässä MM kisaohjelma, massiiviset TV-lähetykset YLE:n kanavilta ja YLE Areenassa!

7ke8to9pe10la11su12ma13ti14ke15to16pe17la18su19ma20ti

Ei tiedossa olevia otteluita lähiaikoina.

Näytä kaikki ottelut

Yleistä Yleisurheilun MM-kisoista

Kaikkien aikojen ensimmäiset Yleisurheilun MM-kisat kisattiin Suomessa ja Helsingissä. Helsinki on saanut järjestää kisat myös vuonna 2005. Neljän vuoden välein alkuun kilpaillut kisat muutettiin 1991 käytäväksi kahden vuoden välein. Vuoden 2021 päätettiin Koronapandemian takia siirtää vuodella eteenpäin, joten Eugenessa järjestettävät kisat saavat seuraavat kisat jo ensi vuonna eli 2023. Tuolloin kisat on määrä järjestää Unkarin Budapestissa.

Suomi on kisoissa saalistanut 7 kultaa, 8 hopeaa ja 7 pronssia, joten mikään automaattinen mitalisade nämä kisat eivät Suomelle ole olleet ja tuskin sitä myöskään tänä vuonna tulevat olemaan.

Yleisurheilun MM lähetykset

Tässä koko Yleisurheilun MM 2022 ohjelma, suomalaisten osallistumiset näihin löydät YLEn sivuilta.

Perjantai 15.7.
19:05 M Moukarinheitto Karsinta – Ryhmä A
20:10 M Korkeushyppy Karsinta
20:30 M Moukarinheitto Karsinta – Ryhmä B
21:45 M/N 4×400 m viesti Alkuerät
22:05 N Moukarinheitto Karsinta – Ryhmä A
22:30 M 100 m Esikarsinta
23:10 N 20 km kävely Finaali
23:30 N Moukarinheitto Karsinta – Ryhmä B

Lauantai 16.7.
1:10 M 20 km kävely Finaali
3:05 N Kuulantyöntö Karsinta
3:15 M 3000 m esteet Alkuerät
3:20 N Seiväshyppy Karsinta
4:00 M Pituushyppy Karsinta
4:10 N 1500 m Alkuerät
4:50 M 100 m Alkuerät
4:55 M Kuulantyöntö Karsinta
5:50 M/N 4×400 m viesti Finaali

20:30 N Kolmiloikka Karsinta
20:35 N 3000 m esteet Alkuerät
21:10 N Korkeushyppy Karsinta
21:25 M 110 m aidat Alkuerät
22:00 M Moukarinheitto Finaali
22:20 N 10 000 m Finaali
23:20 M 400 m aidat Alkuerät

Sunnuntai 17.7.
3:10 N 100 m Alkuerät
4:00 M 100 m Välierät
4:20 M Pituushyppy Finaali
4:25 N Kuulantyöntö Finaali
4:30 M 1500 m Alkuerät
5:05 N 1500 m Välierät
5:50 M 100 m Finaali

16:15 M Maraton Finaali
20:35 N 100 m aidat 7-ottelu
21:05 M 400 m Alkuerät
21:35 N Korkeushyppy 7-ottelu
21:35 N Moukarinheitto Finaali
22:00 N 400 m Alkuerät
23:00 M 10 000 m Finaali
23:45 N Kuulantyöntö 7-ottelu

Maanantai 18.7.
3:05 M 110 m aidat Välierät
3:05 M Kiekonheitto Karsinta – Ryhmä A
3:25 N Seiväshyppy Finaali
3:33 N 100 m Välierät
4:03 M 400 m aidat Välierät
4:27 M Kuulantyöntö Finaali
4:30 M Kiekonheitto Karsinta – Ryhmä B
4:38 N 200 m 7-ottelu
5:00 M 1500 m Välierät
5:30 M 110 m aidat Finaali
5:50 N 100 m Finaali

16:15 N Maraton Finaali
19:35 N Pituushyppy 7-ottelu
20:55 N Keihäänheitto 7-ottelu – Ryhmä A
22:05 N Keihäänheitto 7-ottelu – Ryhmä B

Tiistai 19.7.
3:05 M 200 m Alkuerät
3:10 N Kiekonheitto Karsinta – Ryhmä A
3:45 M Korkeushyppy Finaali
4:00 N 200 m Alkuerät
4:20 N Kolmiloikka Finaali
4:35 N Kiekonheitto Karsinta – Ryhmä B
4:55 N 800 m 7-ottelu
5:20 M 3000 m esteet Finaali
5:50 N 1500 m Finaali

Keskiviikko 20.7.
3:15 N 400 m aidat Alkuerät
3:40 N Korkeushyppy Finaali
4:05 N 200 m Välierät
4:33 M Kiekonheitto Finaali
4:50 M 200 m Välierät
5:30 M 1500 m Finaali
5:50 M 400 m aidat Finaali

Torstai 21.7.
1:20 N Keihäänheitto Karsinta – Ryhmä A
2:25 N 5000 m Alkuerät
2:50 N Keihäänheitto Karsinta – Ryhmä B
3:20 M 800 m Alkuerät
4:15 N 400 m aidat Välierät
4:30 N Kiekonheitto Finaali
4:45 N 400 m Välierät
5:15 M 400 m Välierät
5:45 N 3000 m esteet Finaali

Perjantai 22.7.
3:05 M Keihäänheitto Karsinta – Ryhmä A
3:10 N 800 m Alkuerät
4:10 M 5000 m Alkuerät
4:20 M Kolmiloikka Karsinta
4:35 M Keihäänheitto Karsinta – Ryhmä B
5:00 M 800 m Välierät
5:35 N 200 m Finaali
5:50 M 200 m Finaali

16:15 N 35 km kävely Finaali

Lauantai 23.7.
3:05 M Seiväshyppy Karsinta
3:40 N 4×100 m viesti Alkuerät
4:05 M 4×100 m viesti Alkuerät
4:20 N Keihäänheitto Finaali
4:35 N 800 m Välierät
5:15 N 400 m Finaali
5:35 M 400 m Finaali
5:50 N 400 m aidat Finaali

19:50 M 100 m 10-ottelu
20:40 M Pituushyppy 10-ottelu
21:20 N 100 m aidat Alkuerät
22:00 N Pituushyppy Karsinta
22:10 M Kuulantyöntö 10-ottelu

Sunnuntai 24.7.
2:10 M Korkeushyppy 10-ottelu
3:10 N 4×400 m viesti Alkuerät
3:40 M 4×400 m viesti Alkuerät
4:00 M Kolmiloikka Finaali
4:10 M 800 m Finaali
4:25 N 5000 m Finaali
4:35 M Keihäänheitto Finaali
4:55 M 400 m 10-ottelu
5:30 N 4×100 m viesti Finaali
5:50 M 4×100 m viesti Finaali

16:15 M 35 km kävely Finaali
19:35 M 110 m aidat 10-ottelu
20:30 M Kiekonheitto 10-ottelu – Ryhmä A
21:40 M Kiekonheitto 10-ottelu – Ryhmä B
22:15 M Seiväshyppy 10-ottelu – Ryhmä A
23:15 M Seiväshyppy 10-ottelu – Ryhmä B

Maanantai 25.7.
3:05 N 100 m aidat Välierät
3:05 M Keihäänheitto 10-ottelu – Ryhmä A
3:25 M Seiväshyppy Finaali
3:50 N Pituushyppy Finaali
4:05 M 5000 m Finaali
4:10 M Keihäänheitto 10-ottelu – Ryhmä B
4:35 N 800 m Finaali
5:00 N 100 m aidat Finaali
5:20 M 1500 m 10-ottelu
5:35 M 4×400 m viesti Finaali
5:50 N 4×400 m viesti Finaali

SUOMEN MM-KISAJOUKKUE

Suomesta lähtee ihan mukavan oloinen ja kokoinen joukkue tavoittemaan hyvää menestystä ja pistesijoja. Yksikin mitali olisi varmasti pienoinen positiivinen yllätys.

Miehet

110 m aj, Elmo Lakka

3 000 m ej, Topi Raitanen

Seiväs, Mikko Paavola

Pituus, Kristian Pulli

Moukari, Tuomas Seppänen, Aaron Kangas

Keihäs, Oliver Helander, Lassi Etelätalo, Toni Keränen, Toni Kuusela (varamies)

20 km kävely, Aleksi Ojala

35 km kävely, Aleksi Ojala, Aku Partanen

Naiset

800 m, Eveliina Määttänen

1 500 m, Nathalie Blomqvist

5 000 m, Camilla Richardsson

100 m aj, Reetta Hurske

400 m aj, Viivi Lehikoinen, Kristiina Halonen

Seiväs, Wilma Murto, Elina Lampela

Korkeus, Ella Junnila, Heta Tuuri, Sini Lällä

3-loikka, Senni Salminen, Kristiina Mäkelä

Kiekko, Salla Sipponen

Moukari, Krista Tervo, Silja Kosonen

Keihäs, Sanne Erkkola

Maraton, Alisa Vainio

20 km kävely. Enni Nurmi

35 km kävely, Tiia Kuikka, Elisa Neuvonen