parhaat vedonlyöntisivut

Yleisurheilun MM

Yleisurheilun MM 2023 kisat käytiin Unkarin Budapestissä 19. – 27.8.2023. Vuoden 2025 kisat on myönnetty Japanin Tokiolle.

Katseltavaa riittää kisojen ajan joka ilta ja aamu, massiiviset TV-lähetykset nähtiin YLE:n kanavilta ja YLE Areenassa!

22ma23ti24ke25to26pe27la28su29ma30ti1ke2to3pe4la5su

Ei tiedossa olevia otteluita lähiaikoina.

Näytä kaikki ottelut

Yleistä Yleisurheilun MM-kisoista

Kaikkien aikojen ensimmäiset Yleisurheilun MM-kisat kisattiin Suomessa ja Helsingissä. Helsinki on saanut järjestää kisat myös vuonna 2005. Neljän vuoden välein alkuun kilpaillut kisat muutettiin 1991 käytäväksi kahden vuoden välein. Vuoden 2021 päätettiin Koronapandemian takia siirtää vuodella eteenpäin, joten Eugenessa järjestettävät kisat saavat seuraavat kisat jo ensi vuonna eli 2023. Tuolloin kisat on määrä järjestää Unkarin Budapestissa.

Suomi on kisoissa saalistanut 7 kultaa, 8 hopeaa ja 7 pronssia, joten mikään automaattinen mitalisade nämä kisat eivät Suomelle ole olleet ja tuskin sitä myöskään tänä vuonna tulevat olemaan.

Yleisurheilun MM 2023 lähetykset

Tässä koko Yleisurheilun MM 2023 ohjelma, suomalaisten osallistumiset näihin löydät YLEn sivuilta.

Yleisurheilun MM-kisat ohjelma ja aikataulu 2023

Lauantai 19.8.2023

KelloLajiVaihe
9:50Miehet20 km kävelyFinaali
11:30MiehetKuulantyöntöKarsinta
11:35Seka4×400 mAlkuerät
12:05Naiset100 m aj.7-ottelu
12:35Miehet3000 m esteetAlkuerät
13:00MiehetMoukarinheittoKarsinta (A)
13:20NaisetKorkeushyppy7-ottelu
13:25NaisetPituushyppyKarsinta
13:35Miehet100 mAlkuerät
14:15Naiset1500 mAlkuerät
14:40MiehetMoukarinheittoKarsinta (B)
20:05NaisetKuulantyöntö7-ottelu
20:05Miehet1500 mAlkuerät
20:10MiehetKiekonheittoKarsinta (A)
20:35NaisetKolmiloikkaKarsinta
20:40Miehet100 mAlkuerät
21:30Naiset200 m7-ottelu
21:35MiehetKuulantyöntöFinaali
21:40MiehetKiekonheittoKarsinta (B)
21:55Naiset10000 mFinaali
22:47Seka4×400 mFinaali

Sunnuntai 20.8.2023

KelloLajiVaihe
8:15Naiset20 km kävelyFinaali
10:00NaisetKiekonheittoKarsinta (A)
10:35Naiset400 mAlkuerät
10:50NaisetPituushyppy7-ottelu
11:25Miehet400 mAlkuerät
11:30NaisetKiekonheittoKarsinta (B)
11:35MiehetKorkeushyppyKarsinta
12:25Miehet400 m aj.Alkuerät
13:00NaisetKeihäänheitto7-ottelu(A)
13:15Naiset100 mAlkuerät
14:05Miehet110 m aj.Alkuerät
14:05NaisetKeihäänheitto7-ottelu(B)
17:35Miehet100 mSemifinaali
17:55NaisetPituushyppyFinaali
18:05Naiset1500 mSemifinaali
18:35Miehet1500 mSemifinaali
18:50MiehetMoukarinheittoFinaali
19:00Naiset800 m7-ottelu
19:35Miehet10 000 mFinaali
20:10Miehet100 mFinaali

Maanantai 21.8.2023

KelloLajiVaihe
19:40NaisetSeiväshyppyKarsinta (A+B)
19:50Naiset400 m aj.Alkuerät
20:35Miehet400 m aj.Semifinaali
20:40MiehetKolmiloikkaFinaali
21:05Miehet110 m aj.Semifinaali
21:30MiehetKiekonheittoFinaali
21:35Naiset100 mSemifinaali
22:10Naiset400 mSemifinaali
22:40Miehet110 m aj.Finaali
22:50Naiset110 mFinaali

Tiistai 22.8.2023

KelloLajiVaihe
19:40Naiset100 m aj.Karsinta
20:20Miehet800 mAlkuerät
20:55MiehetKorkeusFinaali
21:20NaisetKiekonheittoFinaali
21:25Naiset400 m aj.Semifinaali
22:00Miehet400 mSemifinaali
22:30Naiset1500 mFinaali
22:42Miehet3000 m est.Finaali

Keskiviikko 23.8.2023

KelloLajiVaihe
11:05Naiset800 mAlkuerät
11:15MiehetSeiväshyppyKarsinta
11:20NaisetKeihäänheittoKarsinta
12:10Naiset5000 mNaiset
12:15MiehetPituushyppyKarsinta
12:55NaisetKeihäänheittoKarsinta
13:05Naiset200 mAlkuerät
13:50Miehet200 mAlkuerät
20:00NaisetMoukarinheittoKarsinta
2010NaisetKolmiloikkaKarsinta
20:30NaisetSeiväshyppyFinaali
20:45Naiset3000 m est.Alkuerät
21:35NaisetMoukarinheittoKarsinta
21:40Naiset100 m aj.Semifinaali
22:15Miehet1500 mFinaali
22:35Naiset400 mFinaali
22:50Miehet400 m aj.Finaali

Torstai 24.8.2023

KelloLajiVaihe
8:00Miehet /Naiset35 km kävelyFinaali
20:00Miehet5000 mAlkuerät
20:30MiehetPituushyppyFinaali
20:45Naiset200 mSemifinaali
21:15NaisetMoukarinheittoFinaali
21:20Miehet200 mSemifinaali
21:50Miehet800 mSemifinaali
22:25Naiset100 m aj.Finaali
22:35Miehet400 mFinaali
22:50Naiset.400 m aj.Finaali

Perjantai 25.8.2023

KelloLajiVaihe
11:05Miehet100 mOttelu
11:10MiehetKeihäänheittoKarsinta
11:20NaisetKorkeushyppyKarsinta
11:55MiehetPituushyppyOttelu
12:45MiehetKeihäänheittoKarsinta
13:20MiehetKuulantyöntöOttelu
19:30MiehetKorkeushyppyOttelu
20:30Miehet4 x 100 mAlkuerät
20:35NaisetKolmiloikkaFinaali
21:00Naiset4 x x100 mAlkuerät
21:20NaisetKeihäänheittoFinaali
21:25Naiset800 mSemifinaali
22:05Miehet400 mOttelu
22:40Naiset200 mFinaali
22:50Miehet200 mFinaali

Lauantai 26.8.2023

KelloLajiVaihe
8:00NaisetMaratonFinaali
11:05Miehet110 m aj.Ottelu
11:25NaisetKuulantyöntöKarsinta
12:00MiehetKiekonheittoOttelu (A)
13:05MiehetKiekonheittoOttelu (B)
15:00MiehetSeiväshyppyKarsinta
20:05MiehetKeihäänheittoOttelu (A)
20:25MiehetSeiväshyppyFinaali
20:30Miehet4 x 400 mAlkuerät
20:55Naiset4 x 400 mAlkuerät
21:10MiehetKeihäänheittoOttelu (B)
21:15NaisetKuulantyöntöFinaali
21:30Miehet800 mFinaali
21:50Naiset5000 mFinaali
22:25Miehet1 500mOttelu
22:40Miehet4 x 100 mFinaali
22:50Naiset4 x 100 mFinaali

Sunnuntai 27.8.2023

KelloLajiVaihe
8:00MiehetMaratonFinaali
21:05NaisetKorkeushyppyFinaali
21:10Miehet5000 mFinaali
21:20MiehetKeihäänheittoFinaali
21:45Naiset800 mFinaali
22:10Naiset3000 m est.Finaali
22:37Miehet4 x 400 mFinaali
22:47Naiset4 x 400 mFinaali

SUOMEN MM-KISAJOUKKUE

Suomen Urheiluliitto on täydentänyt Budapestissä, Unkarissa 19.–27. elokuuta kilpailevaa Suomen joukkuetta seuraavasti:

Miehet,

800 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus.

20 km kävely: Jerry Jokinen Naantalin Löyly.

3-loikka: Aaro Davidila Lapin Lukko, Rovaniemi.

Naiset,

200 m: Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat ja Aino Pulkkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat.

400 m: Mette Baas Joensuun Kataja.

10000 m: Camilla Richardsson Esbo IF.

Kuula: Emilia Kangas Seinäjoen seudun Urheilijat ja Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire, Lapinlahti

Kiekko: Salla Sipponen Tampereen Pyrintö.

MM-kisoihin aiemmin valitut urheilijat:

Miehet,

1500 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus.

110 m aj: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat.

3000 m ej: Topi Raitanen, Helsingin Kisa-Veikot.

20 km kävely: Veli-Matti ”Aku” Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet.

35 km kävely: Aleksi Ojala Urjalan Urheilijat ja Veli-Matti ”Aku” Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet.

Seiväs: Juho Alasaari Laihian Luja ja Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö.

Moukari: Aaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku.

Keihäs: Lassi Etelätalo Joensuun Kataja, Oliver Helander Oulun Pyrintö ja Toni Kuusela Vimpelin Veto.

Naiset,

800 m: Eveliina Määttänen Espoon Tapiot.

1500 m: Nathalie Blomqvist IK Falken, Pedersöre.

5000 m: Camilla Richardsson Esbo IF.

Maraton: Nina Chydenius Gamlakarleby IF, Kokkola ja Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet.

100 m aj: Lotta Harala Tampereen Pyrintö, Reetta Hurske Tampereen Pyrintö.

400 m aj: Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott, Helsinki.

Korkeus: Ella Junnila Tampereen Pyrintö ja Heta Tuuri Turun Urheiluliitto.

Seiväs: Saga Andersson Esbo IF, Elina Lampela Oulun Pyrintö ja Wilma Murto Salon Vilpas.

3-loikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy ja Senni Salminen Imatran Urheilijat.

Kuula: Eveliina Rouvali Kuopion Reipas.

Moukari: Silja Kosonen Turun Urheiluliitto, Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu ja Krista Tervo Karhulan Katajaiset, Kotka.

Keihäs: Anni-Linnea Alanen Oulun Pyrintö.

7-ottelu: Saga Vanninen Tampereen Pyrintö.

Miehet

35 km kävely: Aleksi Ojala Urjalan Urheilijat, Veli-Matti ”Aku” Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 

Keihäs: Oliver Helander Oulun Pyrintö, Lassi Etelätalo Joensuun Kataja, Toni Kuusela Vimpelin Veto  

1500 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus 

110 m aj: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat 

3000 m ej: Topi Raitanen, Helsingin Kisa-Veikot 

Seiväs: Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö, Juho Alasaari Laihian Luja 

Moukari: Aaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku 

20 km kävely: Veli-Matti ”Aku” Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 

Naiset

100 m aj: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö, Lotta Harala Tampereen Pyrintö 

400 m aj: Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott 

800 m: Eveliina Määttänen Espoon Tapiot 

1500 m: Nathalie Blomqvist IK Falken Pedersöre 

5000 m: Camilla Richardsson Esbo IF 

Maraton: Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Nina Chydenius Gamlakarleby Idrottsförening Kokkola 

Seiväs: Wilma Murto Salon Vilpas, Elina Lampela Oulun Pyrintö, Saga Andersson Esbo IF 

Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy, Senni Salminen Imatran Urheilijat 

Moukari: Silja Kosonen Turun Urheiluliitto, Krista Tervo Karhulan Katajaiset, Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu 

Keihäs: Anni-Linnea Alanen Oulun Pyrintö 

Seitsenottelu: Saga Vanninen Tampereen Pyrintö 

Korkeus: Heta Tuuri Turun Urheiluliitto, Ella Junnila Tampereen Pyrintö 

Kuula: Eveliina Rouvali Kuopion Reipas 

Lisää Ottelut.com koti-valikkoon

Klikkaa tästä
×