parhaat vedonlyöntisivut

Olympialaiset

Ottelut.com on koonnut tälle sivulle kaiken oleellisen olympialaisista. Voit aloittaa jo nyt valmistautumisen seuraaviin olympialaisiin ja kisoja odotellessasi opiskella pienen oppimäärän olympialaisista niiden alusta tähän päivään asti.

Olympialaiset ovat sekä urheilijoille että penkkiurheilijoille erittäin tärkeä tapahtuma. Kisat järjestetään kahden vuoden välein siten, että talviolympialaiset ja kesäolympialaiset vuorottelevat. Edelliset talviolympialaiset järjestettiin vuonna 2022 Pekingissä ja seuraavat kesäolympialaiset puolestaan Pariisissa vuonna 2024.

Pariisin 2024 Olympialaiset, ottelut.com

Pariisin olympialaiset 2024

Tässä olympialaisten lajit ja milloin näissä lajeissa on tarjolla eri tapahtumia!

OlympialajiTapahtumat
3×3 koripallo30.7.-5.8.
Maratonuinti8.-9.8.
BMX30.-2.8.
Golf1.8.-10.8.
Jalkapallo24.7.-10.8.
Jousiammunta25.7.-4.8.
Judo27.7.-3.8.
Kiipeily5.8.-10.8.
Koripallo27.7.-11.8.
Kanoottilaji27.7.-11.8.
Käsipallo25.7.-11.8.
Surffaus27.7.-31.7.
Rantalentopallo27.7.-10.8.
Kenttähockey27.7.-9.8.
Maastopyöräily28.-29.7.
Miekkailu27.7.-4.8.
Moderni viisiottelu8.-11.8.
Nyrkkeily27.7.-10.8.
Painonnosto7.-11.8.
Purjehdus28.7.-8.8.
Pöytätennis27.7.-10.8.
Ratsastus27.7.-6.8.
Rugby24.-30.7.
Rullalautailu27.-28.7. ja 6.-7.8.
Rytmisen voimistelun8.-10.8.
Soutaminen27.-3.8.
Sulkapallo27.7.-5.8.
Taekwondo7.-10.8.
Taidelajien uinti5.-10.8.
Telinevoimistelu27.7-5.8.
Tennis27.7.-4.8.
Trampoliinivoimistelu2.8.
Triathlon30.-31.7. + 5.8.
Uinti27.7.-4.8.
Vesipallo27.7.-11.8.
Yleisurheilu1.8.-11.8.

Kesäolympialaiset Pariisi 2024

Tulevat kesäolympialaiset tullaan järjestämään Pariisissa 26.7. – 11.8.2024. Tämän jälkeen on USA:n ja Los Angelesin vuoro, täällä on tarkoitus kilpailla 21.7. – 6.8.2028. Myös seuraavat kisat on jo myönnetty Australian Brisbanelle, vuoden 2032 olympialaiset pidetään 23.7.-8.8.2032.

Olympialaisten televisiointi Suomessa hoidetaan YLE:n ja Discovery+ toimijoiden kesken. Kuluttajalle tämä tietää sitä, että YLE:n eri kanavat ja TV5 tulevat näyttämään kisoja yhdessä YLE Areenan ja Discovery+ palvelun kautta.

25ti26ke27to28pe29la30su1ma2ti3ke4to5pe6la7su8ma
keskiviikko 26 kesäkuu 2024
Napsauta aloitusaikaa lisätäksesi tapahtuma kalenteriisi!
04:00 DD-MM-YYYY 2024-06-26 04:00 2024-06-26 04:00 Europe/Helsinki Olympialaiset Kaikki tulevat TV-ottelut samassa paikassa. www.ottelut.com Eurosport 1, Eurosport 2, Eurosport Player, Discovery Plus false 15 al36mpk3lzp3dhp2tmn3765
Olympialaiset
Eurosport 1
Eurosport 2
Eurosport Player Discovery Plus
Napsauta aloitusaikaa lisätäksesi tapahtuma kalenteriisi!
05:15 DD-MM-YYYY 2024-06-26 05:15 2024-06-26 05:15 Europe/Helsinki The Power of the Olympics Kaikki tulevat TV-ottelut samassa paikassa. www.ottelut.com Eurosport 1, Eurosport 2, Eurosport Player, Discovery Plus false 15 al36mpk3lzp3dhp2tmn3765
The Power of the Olympics
Eurosport 1
Eurosport 2
Eurosport Player Discovery Plus
torstai 27 kesäkuu 2024
Napsauta aloitusaikaa lisätäksesi tapahtuma kalenteriisi!
01:00 DD-MM-YYYY 2024-06-27 01:00 2024-06-27 01:00 Europe/Helsinki Olympialaiset Kaikki tulevat TV-ottelut samassa paikassa. www.ottelut.com Eurosport 2, Eurosport Player, Discovery Plus false 15 al36mpk3lzp3dhp2tmn3765
Olympialaiset
Eurosport 2
Eurosport Player Discovery Plus
keskiviikko 3 heinäkuu 2024
Napsauta aloitusaikaa lisätäksesi tapahtuma kalenteriisi!
03:20 DD-MM-YYYY 2024-07-03 03:20 2024-07-03 03:20 Europe/Helsinki The Power of the Olympics Kaikki tulevat TV-ottelut samassa paikassa. www.ottelut.com Eurosport 1, Eurosport 2, Eurosport Player, Discovery Plus false 15 al36mpk3lzp3dhp2tmn3765
The Power of the Olympics
Eurosport 1
Eurosport 2
Eurosport Player Discovery Plus
Napsauta aloitusaikaa lisätäksesi tapahtuma kalenteriisi!
20:30 DD-MM-YYYY 2024-07-03 20:30 2024-07-03 20:30 Europe/Helsinki Olympialaiset Kaikki tulevat TV-ottelut samassa paikassa. www.ottelut.com Eurosport 1, Eurosport Player, Discovery Plus false 15 al36mpk3lzp3dhp2tmn3765
Olympialaiset
Eurosport 1
Eurosport Player Discovery Plus
maanantai 8 heinäkuu 2024
Napsauta aloitusaikaa lisätäksesi tapahtuma kalenteriisi!
04:00 DD-MM-YYYY 2024-07-08 04:00 2024-07-08 04:00 Europe/Helsinki Olympialaiset Kaikki tulevat TV-ottelut samassa paikassa. www.ottelut.com Eurosport 1, Eurosport 2, Eurosport Player, Discovery Plus false 15 al36mpk3lzp3dhp2tmn3765
Olympialaiset
Eurosport 1
Eurosport 2
Eurosport Player Discovery Plus

Näytä lisää

Olympialaiset ohjelma, keskiviikko 24.7.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
16:00-24:00JalkapalloMiesten lohkovaihe (8 ottelua)
16:30-23:00RugbyMiesten lohkovaihe

Olympialaiset ohjelma, torstai 25.7.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
10:00-13:30KäsipalloNaisten otteluita (2 ottelua)
10:30-13:30JousiammuntaNaisten ranking-kierros
15:00-18:00RugbyMiesten alkulohkovaihe
15:00-18:30KäsipalloNaisten otteluita (2 ottelua)
15:15-18:15JousiammuntaMiesten ranking-kierros
18:00-00:00JalkapalloNaisten alkulohkovaihe (6 ottelua)
20:00-23:30KäsipalloNaisten otteluita (2 ottelua)
21:00-00:00RugbyMiesten sijoitusottelut, puolivälierät

Olympialaiset ohjelma, perjantai 26.7.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
TarkentuuAvajaiset

Olympialaiset ohjelma, lauantai 27.7.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
09:30-13:00SulkapalloM/N/Sekaparien kaksinpeli & nelinpeli alkulohko
10:00-14:45AmmuntaM/N 10m ilmapistooli, Sekaparien 10m ilmakivääri karsinta
10:00-12:30LentopalloM alkulohko
10:00-14:10SoutuM yksikkö, N yksikkö, M kaksikko, N kaksikko, M nelikko, N nelikko erät
10:00-13:30KäsipalloM alkulohko (2 ottelua)
10:30-19:30RatsastusKenttäratsastus
11:00-23:30MaahockeyM alkulohko (8 ottelua)
11:00-15:00JudoN -48kg, M -60kg karsinta
11:00-17:40MiekkailuN kalpa, M säilä neljännesfinaalit
11:30-12:50AmmuntaSekaparien 10m ilmakivääri finaali
12:00-16:15KoripalloM alkulohko (2 ottelua)
12:00-13:00UimahyppyN synkro 3m ponnahduslauta finaali
12:00-14:30TelinevoimisteluM karsinnat
12:00-14:00UintiN 100m perhosuinti, N 400m vapaauinti, M 100m rintauinti, M 400m vapaauinti, N 4x100m vapaauintiviesti, M 4x100m vapaauintiviesti alkuerät
13:00RullalautailuMiehet karsinnat
14:00-16:30LentopalloM alkulohko
15:00-18:00VesipalloN alkulohko (2 ottelua)
15:00-17:00RantalentopalloM/N alkuvaiheen (2 ottelua)
15:00-18:30SulkapalloM/N/Sekaparien kaksinpeli & nelinpeli alkulohko
15:00-18:30KäsipalloM alkulohko (2 ottelua)
15:30-19:30MaantiepyöräilyM/N aika-ajo loppukilpailu
15:30-21:45RugbyM sijoitusottelut, välierät, mitaliottelut
16:00 – 20:10KoskipujotteluMiehet C1 erät, Naiset K1 erät
16:00-19:00PöytätennisM/N kaksinpelin alkuerä, sekaparien kaksinpelin 16 parasta
16:00-00:00JalkapalloM alkulohko (8 ottelua)
16:30-19:00TelinevoimisteluM karsinnat
16:30-18:55NyrkkeilyN 54kg, W 60kg, M 63,5kg, M 80kg 32 parhaan joukosta tai 16 parhaan joukosta
17:00-19:55NyrkkeilyN 54kg, W 60kg, M 63,5kg, M 80kg 32 parhaan joukosta tai 16 parhaan joukosta
17:00-20:00JudoN -48kg, M -60kg mitaliottelut
13:00 – 20:00RullalautailuMiehet street finaali
18:00-20:30LentopalloM alkulohko
18:15-20:00KoripalloM alkulohko (2 ottelua)
19:00-21:00RantalentopalloM/N alkuvaiheen (2 ottelua)
19:00-21:45KoripalloM alkulohko (1 ottelu)
19:30-21:30VesipalloN alkulohko (2 ottelua)
20:00-23:50MiekkailuN kalpa, M säilä välierät, mitaliottelut
20:00LainelautailuM/N kierros 1
20:00-23:00KäsipalloM alkulohko (2 ottelua)
20:00-22:00TennisM/N kaksinpeli (Court Philippe Chartrier)
20:30-00:00SulkapalloM/N/Sekaparien kaksinpeli & nelinpeli alkulohko
21:00-23:55NyrkkeilyN 54kg, W 60kg, M 63,5kg, M 80kg 32 parhaan joukosta tai 16 parhaan joukosta
21:00-23:30TelinevoimisteluM karsinnat
21:00-00:00PöytätennisM/N kaksinpelin 1. kierros
21:00-23:00RantalentopalloM/N alkuvaiheen (2 ottelua)
21:30-23:30UintiN 100m perhosuinti välierät, M 400m vapaauinti, N 400m vapaauinti loppukilpailu, M 100m rintauinti välierät, N 4x100m vapaauintiviesti, M 4x100m vapaauintiviesti loppukilpailu
22:00-23:30KoripalloM alkulohko (2 ottelua)
22:00-23:30LentopalloM alkulohko
23:00-01:00Beach volleyM/N alkuvaiheen (2 ottelua)

Olympialaiset ohjelma, sunnuntai 28.7.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
09:30-13:00SulkapalloM/N/Sekanelinpeli & nelinpelin alkulohko
10:00-14:00RantalentopalloM/N alkuvaihe (4 ottelua)
10:00-12:30LentopalloN alkulohko
10:00-14:30KäsipalloN alkulohko (2 ottelua)
10:15-13:30AmmuntaM/N 10m ilmakiväärin karsinta
10:30-11:05JousiammuntaN joukkueen pudotuskilpailut
10:30-17:50MiekkailuM kalpa, N floretti neljännesvälieriin asti
11:00-15:00MaahockeyN alkulohko (2 ottelua)
11:00-15:00JudoW -52kg, M -66kg karsinta
11:00-15:00PöytätennisM/N kaksinpelin 1. kierros
11:30-14:30VesipalloM alkulohko (2 ottelua)
12:00-14:00UintiM 200m vapaauinti, M 400m sekauinti, W 100m rintauinti, M 100m selkäuinti, W 200m vapaauinti alkuerät
13:00-20:00PurjehdusM/W purjelautailu, skiffi
13:00-15:00PöytätennisM/N kaksinpelin 1. kierros
13:00-15:30RullalautailuN streetin alkukilpailut
13:00-18:00TennisM/N kaksinpeli (Court Philippe Chartrier)
14:00-16:30LentopalloN alkulohko
15:00-17:30MaastopyöräilyN maastopyöräilyn loppukilpailu
15:00-18:30SulkapalloM/N/Sekanelinpeli & nelinpelin alkulohko
15:00-18:10NyrkkeilyW 50kg, W 66kg, M 51kg, M 57kg, M 71kg, M 92kg 32 parhaan joukosta tai 16 parhaan joukosta
15:00-19:00RantalentopalloM/N alkuvaihe (3 ottelua)
15:00-18:30KäsipalloN alkulohko (2 ottelua)
16:00-18:30MaahockeyN alkulohko (2 ottelua)
16:00-19:00VesipalloM alkulohko (2 ottelua)
16:30-20:00KanoottipujotteluN K1 välierät, loppukilpailut
16:30-23:00Rugby SevensN alkulohkot
17:00-19:00PöytätennisSekanelinpelin neljännesvälierät
18:00-20:00RullalautailuN streetin mitalikilpailu
18:00-20:00KoripalloM/N alkulohko (1 ottelu)
18:00-00:00JalkapalloN alkulohko (6 ottelua)
18:00-20:30LentopalloM alkulohko
18:15-20:00KoripalloM/N alkulohko (1 ottelu)
19:00-20:40TelinevoimisteluN karsinnat
20:00-23:30SulkapalloM/N/Sekanelinpeli & nelinpelin alkulohko
20:00-23:00MaahockeyM alkulohko (2 ottelua)
20:00-05:30SurffausM/N kierros 2
20:00-00:00TennisM/N kaksinpeli (Court Philippe Chartrier)
20:30-00:30VesipalloM alkulohko (2 ottelua)
21:00-00:10MiekkailuM kalpa, N floretti välierät, mitaliottelut
21:00-00:00RantalentopalloM/N alkuvaihe (3 ottelua)
21:30-23:30UintiM 400m sekauinti, W 100m perhosuinti loppukilpailut, M 200m vapaauinti, W 100m rintauinti, M 100m selkäuinti välierät, M 100m rintauinti loppukilpailu, W 200m vapaauinti välierät
22:00-23:45KoripalloM/N alkulohko (1 ottelu)
22:10-23:50TelinevoimisteluN karsinnat

Olympialaiset ohjelma, maanantai 29.7.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
10:00-12:30LentopalloN alkulohko
10:00-13:30KäsipalloM alkulohko (2 ottelua)
10:15-14:05AmmuntaSekanelinpeli 10m ilmapistoolin karsinta, M/N 10m ilmakiväärin loppukilpailut; M ansion karsintapäivä 1
10:30-12:05JousiammuntaM joukkueen pudotuskilpailut
11:00-15:00PöytätennisM/N kaksinpelin 1. kierros
11:00-15:00JudoN -57kg, M -73kg karsinta
11:00-16:00MaahockeyM alkulohko (2 ottelua)
12:00-14:00UintiN 400m sekauinti, N 100m selkäuinti, M 800m vapaauinti alkuerät
12:00-13:00UimahypytM synkronoitu 10m finaali
12:00-14:10NyrkkeilyN 60kg, M 63.5kg, M +92kg 32 parhaan joukosta tai 16 parhaan joukosta
13:00-20:00PurjehdusM/N purjelautailu
13:00-20:00TennisM/N kaksinpeli, M/N/Sekanelinpelin nelinpeli
14:00-16:30LentopalloN alkulohko
14:00-17:30SoutaminenM yksikkösoudut, W yksikkösoutujen semifinaalit E/F, M pariveneet, W pariveneet, M kevyet kaksikot, W kevyet kaksikot, M nelinpelit, W nelinpelien uusintaerät, M kahdeksikot, W kahdeksikot alkuerät
15:00-18:00Rugby SevensN alkulohkot
15:00-17:30MaastopyöräilyM maastopyöräilyn loppukilpailu
15:00-18:30KäsipalloM alkulohko (2 ottelua)
15:00-18:30SulkapalloM/N/Sekanelinpelin & nelinpelin alkulohko
15:00-18:00VesipalloW alkulohko (2 ottelua)
15:15-18:55JousiammuntaM joukkueen mitalikilpailut
16:30-19:50KanoottipujotteluM C1 välierät, loppukilpailut
16:30-21:30MaahockeyW alkulohko (2 ottelua)
17:00-20:00AmmuntaM ansion karsintapäivä 1
17:00-19:00PöytätennisSekanelinpelin välierät
18:00-21:00VesipalloN alkulohko (2 ottelua)
18:00-21:00Rugby SevensN sijoitusottelut, neljännesvälierät
18:30-20:40MiekkailuM kalpa, N säilä välierät, mitaliottelut
18:15-20:00KoripalloW alkulohko (1 ottelu)
18:00-20:00KoripalloW alkulohko (2 ottelua)
18:30-21:30TelinevoimisteluM joukkuekilpailu
20:00-05:30SurffausM/N kierros 3
21:00-00:00PöytätennisM/N kaksinpelin 2. kierros
21:00-00:30LentopalloN alkulohko
21:30-23:30UintiN 400m sekauinti, M 200m vapaauinti loppukilpailut, N 100m selkäuinti välierät, M 100m selkäuinti, N 100m rintauinti, N 200m vapaauinti loppukilpailut

Olympialaiset ohjelma, tiistai 30.7.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
09.00-11.30TriathlonM yksilöfinaali
09.30-13.00SulkapalloM/N kaksin- ja nelinpelin alkulohkot
10.00-14.00RantalentopalloM/N alkulohkovaihe (4 ottelua)
10.00-12.30LentopalloM alkulohko
10.00-13.30KäsipalloN alkulohkovaihe (2 ottelua)
10.30-12.50SoutuN yksiköt, M yksiköt neljännesvälierät, N kaksikot, M kaksikot välierät, N nelikot, M nelikot lohkovaiheen uusinta
11.00-16.00MaahockeyM lohkovaihe (2 ottelua)
11.00-15.00JudoN -63kg, M -81kg karsintaerät
11.00-13.00PöytätennisM/N kaksinpelin toinen kierros
11.30-14.30VesipalloM alkulohko (2 ottelua)
12.00-16.15KoripalloM alkulohko (2 ottelua)
12.00-14.40NyrkkeilyN 54kg, N 57kg, M 51kg, M 80kg 32 parhaan tai 16 parhaan joukossa
12.00-17.30RatsastusDressage Grand Prix -karsinta
12.00-14.00UiintiN 200m perhosuinti, M 100m vapaauinti, N 1500m vapaauinti, N 100m vapaauinti, M 200m rintauinnin, M 4x200m vapaauintiviesti alkuerät;
13.00-16.55JousiammuntaM/N yksilön pudotuskierrokset
13.00-18.30MiekkailuN säiläjoukkue välieriin, sijoitusottelut
13.00-16.30MaahockeyM lohkovaihe (2 ottelua)
13.00-20.00PurjehdusM/N purjelautailu
13.00-20.00TennisM/N kaksinpelit, M/N sekanelinpelit (Court Suzanne Lenglen); M/N kaksinpelit, M/N sekanelinpelit (Court Simonne Mathieu); M/N kaksinpelit, M/N sekanelinpelit (ulkokentät)
14.00-16.30LentopalloM alkulohko
14.25-17.30BMX freestyleM/N karsintakierros
14.30-17.00PöytätennisSekanelinpelin mitaliottelut
15.00-18.30KäsipalloN alkulohkovaihe (2 ottelua)
15.00-18.30RantalentopalloM/N alkulohkovaihe (3 ottelua)
15.00-18.30SulkapalloM/N kaksin- ja nelinpelin alkulohkot
16.00-20.10KanoottipujotteluM K1 alkuerät, N C1 alkuerät
16.00-24.00JalkapalloM lohkovaihe (8 ottelua)
16.00-24.00Koripallo 3X3M/N lohkovaihe (4 ottelua)
16.00-19.10NyrkkeilyN 54kg, N 57kg, M 51kg, M 80kg 32 parhaan tai 16 parhaan joukossa
16.00-19.00VesipalloM alkulohko (2 ottelua)
16.30-19.00RantalentopalloM/N alkulohkovaihe (2 ottelua)
17.00-20.00JudoN -63kg, M -81kg mitaliottelut
18.00-23.00MaahockeyM lohkovaihe (2 ottelua)
18.00-20.30LentopalloM alkulohko
18.15-20.00KoripalloM alkulohko (1 ottelu)
18.45-21.25JousiammuntaM/N yksilön pudotuskierrokset
20.00-24.00TennisM/N kaksinpelit (Court Philippe Chartrier)
20.00-23.30KäsipalloN alkulohkovaihe (2 ottelua)
20.00-23.30SurffausM/N neljännesvälierät, välierät, loppuottelut
20.30-23.30VesipalloM alkulohko (2 ottelua)
20.30-22.40MiekkailuN säiläjoukkue mitaliottelut
21.00-24.00SulkapalloM/N kaksin- ja nelinpelin alkulohkot
21.00-23.45KoripalloM alkulohko (1 ottelu)
21.00-24.40NyrkkeilyN 54kg, N 57kg, M 51kg, M 80kg 32 parhaan tai 16 parhaan joukossa
21.00-24.00RantalentopalloM/N alkulohkovaihe (2 ottelua)
21.30-23.30UintiM 100m vapaauinti, N 200m perhosuinti välierät, N 100m selkäuinti, M 800m vapaauinti loppuottelut, N 100m vapaauinti, M 200m rintauinnin välierät, M 4x200m vapaauintiviesti loppuottelu
22.00-24.00RantalentopalloM/N alkulohkovaihe (2 ottelua)

Olympialaiset ohjelma, keskiviikko 31.7.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
09:00-11:40TriathlonN yksilöfinaali
09:30-13:00SulkapalloM/N kaksin- ja yksinpelin alkulohkot
10:00-14:00RantalentopalloM/N alkulohkovaihe (4 ottelua)
10:00-13:30KäsipalloM alkulohkovaihe (2 ottelua)
10:00-11:30AmmuntaM 50m kivääri 3 asentoa karsinta
10:00-12:30LentopalloM alkulohko
10:00-14:00PöytätennisM/N kaksinpelin toinen kierros
11:00-16:00MaahockeyN lohkovaihe (2 ottelua)
11:00-15:00JudoN -70kg, M -90kg karsintaerät
11:00-16:30RatsastusDressage Grand Prix -karsinta
11:30-16:30MaahockeyN lohkovaihe (2 ottelua)
12:00-14:00UintiN 200m rintauinti, M 200m selkäuinti, N 200m perhosuinti alkuerät
12:00-13:00TaitouintiN synkronoidun 10m tornialtaan loppukilpailu
12:00-16:55JousiammuntaM/N yksilön pudotuskierrokset
12:00-14:25NyrkkeilyN 60kg neljännesvälierät, N 66kg, M 57kg, M 71kg 32 parhaan tai 16 parhaan joukossa
13:00-20:00PurjehdusM/N purjelautailu, skiffi
13:00-20:00TennisM kaksinpelit, N/Sekanelinpelit (ulkokentät)
14:00-16:00KoripalloM/N alkulohko (2 ottelua)
14:10-17:30BMX freestyleM/N finaali
14:00-16:30LentopalloM alkulohko
15:00-18:00VesipalloN alkulohko (2 ottelua)
15:00-18:30SulkapalloM/N kaksin- ja yksinpelin alkulohkot
15:00-19:30KanoottipujotteluN C1 välierät, loppukilpailut
15:00-18:30KäsipalloM alkulohkovaihe (2 ottelua)
16:00-19:00Koripallo 3X3M/N alkulohko (4 ottelua)
16:00-20:00RantalentopalloM/N alkulohkovaihe (3 ottelua)
16:00-19:00PöytätennisM/N kaksinpelin kolmas kierros
17:00-20:00JudoN -70kg, M -90kg mitaliottelut
18:00-00:00JalkapalloN lohkovaihe (6 ottelua)
18:00-23:00MaahockeyM/N lohkovaihe (2 ottelua)
18:00-20:30LentopalloN alkulohko
18:15-21:15KoripalloM/N alkulohko (1 ottelu)
18:45-21:25JousiammuntaM/N yksilön pudotuskierrokset
18:30-20:30Koripallo 3X3M/N alkulohko (4 ottelua)
19:30-22:30VesipalloN alkulohko (2 ottelua)
20:00-00:00SulkapalloM/N kaksin- ja yksinpelin alkulohkot, Sekanelinpelin neljännesvälierät
20:00-23:30SoutuM kevyen pariaironeloset, N kevyen pariaironeloset finaali C, M yksiköt, N yksiköt välierät C/D, M pariaironeloset, N pariaironeloset, M kevyen pariaironeloset, N kevyen pariaironeloset välierät, M neloset, N neloset finaali B ja mitalikilpailu
20:30-23:30MiekkailuM säiläjoukkue välieriin, sijoitusottelut
21:00-23:25NyrkkeilyN 60kg neljännesvälierät, N 66kg, M 57kg, M 71kg 32 parhaan tai 16 parhaan joukossa
21:00-00:00PöytätennisM/N kaksinpelin kolmas kierros
21:30-23:30UintiN 100m vapaauinti, M 200m perhosuinti finaali, N 200m perhosuinti välierät, N 1500m vapaauinti loppukilpailu, M 200m selkäuinti, N 200m rintauinti, M 200m rintauinti, M 100m vapaauinti loppukilpailut

Olympialaiset aikataulu, torstai 1.8.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
08:30-10:05YleisurheiluM 20 km kävely loppukilpailu
09:30-12:00SulkapalloM kaksinpeli kierros 16, N nelinpeli neljännesvälierät
10:00-11:50AmmuntaM 50m kivääri 3 asentoon loppukilpailu
10:00-12:00Koripallo 3X3M/N lohkovaihe (4 ottelua)
10:00-14:00RantalentopalloM/N alkuerävaihe (4 ottelua)
10:00-12:30LentopalloN alkueräkierros
10:30-13:40SoutuN yksiköt, M yksiköt välierät, N kahdeksikko, M kahdeksikko lohdutusfinaali
10:30-14:25JousiammuntaM/N yksilökilpailun pudotuskierrokset
11:00-14:25NyrkkeilyN 50 kg, N 75 kg 32 parhaan joukkoon tai 16 parhaan joukkoon, N 54 kg, M 63,5 kg, M 92 kg neljännesvälierät
11:00-15:00JudoN -78 kg, M -100 kg pudotuskierrokset
11:00-14:00PöytätennisM/N kaksinpelin neljännesvälierät
11:00-18:10MiekkailuN kalpa joukkuevälieristä sijoitusotteluihin
11:00-16:00MaahockeyM alkulohkovaihe (2 ottelua)
12:00-15:00RatsastusJoukkueiden karsintaesteet
12:00-16:15KoripalloN lohkovaihe (2 ottelua)
12:00-14:25NyrkkeilyN 50 kg, N 75 kg 32 parhaan joukkoon tai 16 parhaan joukkoon, N 54 kg, M 63,5 kg, M 92 kg neljännesvälierät
12:00-14:00UintiN 200m selkä, M 50m vapaa, M 200m sekaviesti, N 4x200m vapaauintiviesti alkuerät
13:00-14:30AmmuntaN 50m kivääri 3 asentoon karsinta
13:00-20:00PurjehdusM/N skiff-mitalikilpailut, M/N purjelautailu
13:00-18:00TennisM kaksinpelin neljännesvälierät, N kaksinpelin välierät
13:00-20:00Tennis M kaksinpelin neljännesvälierät, N/M parin välierät
13:00-20:00Tennis N/M parin välierät
13:30-15:30Koripallo 3X3M/N lohkovaihe (4 ottelua)
14:00-17:30SulkapalloM nelinpelin neljännesvälierät, M kaksinpelin kierros 16
14:00-19:00VesipalloM alkuerävaihe (2 ottelua)
14:00-16:30LentopalloN alkueräkierros
15:00-18:30KäsipalloN alkuerävaihe (2 ottelua)
16:00-19:00RantalentopalloM/N alkuerävaihe (3 ottelua)
16:00-19:00PöytätennisM/N kaksinpelin neljännesvälierät
17:00-20:00JudoN -78 kg, M -100 kg mitalikierrokset
18:00-23:00MaahockeyN alkulohkovaihe (2 ottelua)
18:15-20:00KoripalloN lohkovaihe (1 ottelu)
19:00-21:00Koripallo 3X3M/N lohkovaihe (4 ottelua)
20:00-23:30KäsipalloN alkuerävaihe (2 ottelua)
20:10-23:00MiekkailuN kalpa joukkue mitaliottelut
21:00-23:20BMX-kilpailutM/N neljännesvälierät ja viimeiset mahdollisuusajot
21:00-00:00RantalentopalloM/N alkuerävaihe (3 ottelua)
21:30-23:30UintiN 200m perhosuinti, M 200m selkäuinti finaalit, M 50m vapaauinti välierät, N 200m rintauinti finaali, N 200m selkäuinti, M 200m sekaviesti välierät, N 4x200m vapaauintiviesti finaali
22:00-23:45KoripalloN lohkovaihe (1 ottelu)
22:00-00:30LentopalloN alkueräkierros
22:30-00:30Koripallo 3X3M/N lohkovaihe (4 ottelua)

Olympialaiset aikataulu, perjantai 2.8.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
09:30-14:00SulkapalloM/N nelinpelin välierät
10:00-15:00NyrkkeilyN 57 kg:n karsinta tai 16 parhaan joukkoon, M 51 kg, M 80 kg, M yli 92 kg:n neljännesvälierät
10:00-13:50SoutuM yksikköairos, N yksikköairos, finaalit F/E/D, M ilman perämiehiä, N ilman perämiehiä, M kevyt kaksoisscull, N kevyt kaksoisscull, finaali B, M ilman perämiehiä, N ilman perämiehiä, M kevyt kaksoisscull, N kevyt kaksoisscull, mitalifinaali
10:00-15:00JudoN yli 78 kg, M yli 100 kg:n karsintakierrokset
10:00-19:00GolfM golfin toinen kierros
10:00-13:30KäsipalloM alkuerät (2 ottelua)
10:00-14:00RantalentopalloM/N alkuvaihe (4 ottelua)
10:30-13:05JousiammuntaSekajoukkueiden karsintakierrokset
11:00-15:00PöytätennisM/N kaksinpelin välierät
11:05YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
12:00-13:00UimahyppyM synkronoitu 3 m:n korkeuslauta finaali
12:00-14:00UintiM 100 m perhosuinti, N 200 m sekauinnit, N 800 m vapaauinti, Sekaviesti 4×100 m:n sekauintiviestien alkuerät
12:00-18:25JousiammuntaSekajoukkueiden mitaliottelut
13:00-18:00Tennis M kaksinpelin välierät, N kaksinpelin pronssimitaliottelu
13:00-18:30MiekkailuM miekkailusäiläjoukkue välieriin, sijoitusottelut
13:00-20:00PurjehdusM/N purjelautailun mitalisarjat, M/N/seka dinghy
13:00-15:30Trampoliini voimisteluN loppukilpailu
13:00-20:00KäsipalloM alkuerät (2 ottelua)
13:00-18:00TennisM/seka kaksinpelin pronssimitaliottelu
14:00-16:30LentopalloM alkuerä
14:00-17:30RatsastusJoukkueurheilun loppukilpailu
14:00-18:00RantalentopalloM/N alkuvaihe (4 ottelua)
14:30-16:30PöytätennisM/N kaksinpelin välierät
15:00-18:30KäsipalloM alkuerät (2 ottelua)
15:00-18:00VesipalloN alkuerä (2 ottelua)
16:00-01:00JalkapalloM neljännesvälierät (4 ottelua)
17:00-20:00JudoN yli 78 kg, M yli 100 kg:n mitaliottelut
19:00-21:30Trampoliini voimisteluM loppukilpailu
20:00-23:30KäsipalloM alkuerät (2 ottelua)
20:00-00:30Tennis M kaksinpelin välierät, Sekanelinpelin kultamitaliottelu
20:30-22:40MiekkailuM miekkailusäiläjoukkueen mitaliottelut
21:00-00:30BMXM/N välierät ja finaalit
21:30-23:00UintiM 50 m vapaauinti, N 200 m selkäuinti, M 200 m sekauinnin finaalit, M 100 m perhosuinti, N 200 m sekauinnin välierät
22:30 – 00:30LentopalloM alkuerä
22:30 – 00:30RantalentopalloM/N alkuvaihe (3 ottelua)
19:30-22:30VesipalloN alkuerä (2 ottelua)

Olympialaiset aikataulu, lauantai 3.8.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
09:30-14:00SulkapalloN kaksinpelin neljännesvälierät
09:30-12:15JousiammuntaN yksilökilpailun eliminointikierrokset
10:00-14:00RantalentopalloM/N alkuvaihe (4 ottelua)
10:00-15:00JudoSekajoukkueiden eliminointikierrokset, uusintakierros, välierät
10:00-13:30KäsipalloN alkuerät (2 ottelua)
10:00-14:00TelinevoimisteluM permanto, N hyppy, M hevonen finaalit
10:00-19:00GolfM golfin 3. kierros
10:00-20:00PurjehdusM/N/Mix dinghy, Sekalaji
10:00-11:50AmmuntaN 25m:n pistoolin finaalit
10:00-15:00MaantiepyöräilyM maantieajot
10:30-12:15KanoottipujotteluM/N kajakkiristi yksittäiset 1. kierros ja uusinta
10:30-12:40SoutaminenN yksikköairos, M yksikköairos finaalit C/B ja mitalifinaali, N kahdeksikko, M kahdeksikko mitalifinaali
11:05YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
12:00-18:30JalkapalloN neljännesvälierät (4 ottelua)
12:30-18:00MiekkailuN säiläjoukkue välieriin, sijoitusottelut
13:00-17:30RatsastusDressage Grand Prix Special joukkueen finaali
13:00-20:00Tennis M kaksinpelin pronssiottelu, N kaksinpelin, M nelinpelin finaalit
13:00-18:00TennisM/seka nelinpelin pronssiottelu
13:00-12:15NyrkkeilyN 50 kg, N 66 kg, M 57 kg, M 71 kg:n neljännesvälierät, N 60 kg:n välierät
13:00-18:20SurffausVarapäivä
13:00-14:30TrampoliinivoimisteluN loppukilpailu
13:00-18:30KoripalloM/N lohkovaihe (2 ottelua)
14:00-17:30RantalentopalloM/N alkuvaihe tai onnenpekka kierros (3 ottelua)
14:00-16:30LentopalloN alkuerä
15:00-18:30KäsipalloN alkuerät (2 ottelua)
16:00-01:00VesipalloM alkuerä (2 ottelua)
16:30-18:30Koripallo 3X3N Lohkovaihe (4 ottelua)
17:00-19:00PöytätennisN kaksinpelin mitalifinaalit
18:15-20:00KoripalloM/N lohkovaihe (1 ottelu)
17:30-20:30Koripallo 3X3N play-in kierros (2 ottelua)
19:00-21:35NyrkkeilyN 50 kg, N 66 kg, M 57 kg, M 71 kg:n neljännesvälierät, N 60 kg:n välierät
20:10-22:45YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
20:30-21:00VesipalloM alkuerä (2 ottelua)
20:00-22:10MiekkailuN säiläjoukkueen mitaliottelut
21:30-23:30UintiM 100 m:n perhosuinti finaali, N 50 m:n vapaauinti välierät, N 200 m:n sekauinnit, N 800 m:n vapaauinti, Sekanelinpelin 4 x 100 metrin sekauintiviestin finaalit
21:30-23:30LentopalloM alkuerä
22:00-01:00RantalentopalloM/N luckyloser (3 ottelua)
xx:xxSurffausVarapäivä

Olympialaiset aikataulu, sunnuntai 4.8.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
09:30-14:00SulkapalloM/W kaksinpelin puolivälierät
10:00-13:15JousiammuntaM yksilökilpailun karsinnat
10:00-13:00RantalentopalloM/W 16 parhaan joukossa (2 ottelua)
10:00-13:30KäsipalloM alkukierrokset (2 ottelua)
10:00-19:30GolfM golfin 4. kierros (mitalikilpailu)
10:00-20:00PurjehdusM/W leijapurjehdus, M/W/Mix -luokan purjehdus, Sekakaksikko
10:00-18:00AmmuntaM 25m nopea pistooli karsinta
10:00-13:15NyrkkeilyW 57kg, W 75kg puolivälierät, W 54kg, M 51kg, M 63.5kg, M 80kg, M 92kg välierät
10:00-15:00RatsastusKouluratsastuksen Grand Prix Freestyle yksilökilpailun loppukilpailu
10:00-19:30KoripalloW alkulohkovaihe (2 ottelua)
11:05YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
11:30-20:30MaantiepyöräilyW maantiepyöräilyn maantiekilpailu
12:00-16:15Koripallo 3X3M lohkovaihe (4 ottelua)
12:00-18:25KanoottislalomM/W kajakki cross yksittäiset kierrokset
12:30-18:10MiekkailuM floretin joukkue välieristä eteenpäin, sijoitusottelut
13:00-20:00Tennis W kaksinpelin pronssiottelut ja finaali, M kaksinpelin pronssiottelut ja finaali
13:00-16:20JousiammuntaM yksilökilpailun mitaliottelut
13:00-18:30KäsipalloM alkukierrokset (2 ottelua)
13:00-18:55NyrkkeilyW 57kg, W 75kg puolivälierät, W 54kg, M 51kg, M 63.5kg, M 80kg, M 92kg välierät
13:00-15:40TelinevoimisteluM renkaat, W epätasainen tanko, M hyppy finaalit
14:00-20:30KoripalloW alkulohkovaihe (1 ottelu)
14:00-16:00RantalentopalloM/W 16 parhaan joukossa (2 ottelua)
14:00-20:30LentopalloW alkulohkovaihe
15:00-19:45MaahockeyM puolivälierät (2 ottelua)
15:00-18:00VesipalloW alkulohkovaihe (2 ottelua)
16:30-17:00PöytätennisM kaksinpelin mitaliottelut
18:00-23:30JääkiekkoM puolivälierät (2 ottelua)
19:30-21:30UintiW 50m vapaauinti, M 1500m vapaauinti, M 4x100m sekauintiviesti, W 4x100m sekauintiviesti finaalit
20:05YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
22:00-00:30LentopalloW alkulohkovaihe
22:30-23:30Koripallo 3X3M Play-in kierros (2 ottelua)

Olympialaiset aikataulu, maanantai 5.8.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
09:00 – 11:10TriathlonSekajoukkueiden viestin loppukilpailu
10:00 – 12:00RantalentopalloM/W 16 parhaan joukossa (2 ottelua)
10:00 – 12:30LentopalloM puolivälierät
10:00 – 13:10UimahypytW 10m esikarsinta
10:30 – 11:50AmmuntaM 25m pistooli finaalit
10:45 – 13:30SulkapalloW kaksinpelin mitaliottelut
11:00 – 14:00PöytätennisM/W joukkueen 16 parhaan joukossa
11:05Yleisurheilu Useita tapahtumia, katso: ohjelma
12:45 – 16:15TelinevoimisteluUseita tapahtumia
13:00 – 17:30VesipalloM alkulohkovaihe (3 ottelua)
13:00 – 20:00PurjehdusM/W Leijapurjehdus, M/W/Mix-dinghy, Sekasekajoukkue
13:50YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
14:00 – 16:30LentopalloM puolivälierät
14:00 – 16:00RantalentopalloM/W 16 parhaan joukossa (2 ottelua)
15:00 – 18:00RatsastusHyppy yksilökarsinta
15:30 – 18:30SulkapalloM kaksinpelin mitaliottelut
16:00 – 18:00PainiM kreikkalais-roomalainen 60kg, M kreikkalais-roomalainen 130kg, W vapaapaini 68kg välierät
16:00 – 18:10uimahypytW 10m välierät
16:00 – 19:00PöytätennisM/W joukkueen 16 parhaan joukossa
18:00 – 21:20RatapyöräilyM joukkueen sprintin karsinta, M joukkueen takaa-ajon karsinta, W joukkueen sprintin karsinta, ensimmäinen kierros, mitaliottelut
18:30 – 20:30MaahockeyW puolivälierät (2 ottelua)
19:00 – 22:00JalkapalloM välierät
19:30 – 00:00VesipalloM alkulohkovaihe (3 ottelua)
20:00YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
20:30 – 22:00TaitouintiJoukkueen tekninen ohjelma
21:00 – 00:00LentopalloM puolivälierät
21:00 – 00:00PöytätennisM/W joukkueen 16 parhaan joukossa
22:00 – 00:00Koripallo 3X3M/W välierät
22:00 – 23:00PainiM kreikkalais-roomalainen 60kg, M kreikkalais-roomalainen 130kg, W vapaapaini 68kg välierät

Olympialaiset aikataulu, tiistai 6.8.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
AikaLajiTapahtuma
10:30 – 12:30KäsipalloNaiset puolivälierät
10:45 – 13:30RatamelontaM C2 500m, M K1 1000m, M K4 500m, N C2 500m, N K1 500m, N K4 500m erät ja puolivälierät
11:00 – 14:00PöytätennisM/N joukkueiden 16 parhaan kierros
11:00 – 15:00KiipeilyN boulder/johde välierät (boulder), M nopeus karsinta
11:05YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
12:00 – 14:30PainiM Kreikkalais-roomalainen 60kg, M Kreikkalais-roomalainen 130kg, N vapaa 68kg lohkovaihe, M Kreikkalais-roomalainen 77kg, M Kreikkalais-roomalainen 97kg, N vapaa 50kg puolivälierät ja puolivälierät
12:45 – 16:15TelinevoimisteluM rekki, N tasapainokulho, M vaakapuu, N permanto finaalit
13:00 – 17:30VesipalloM alkuerä (3 ottelua)
13:00 – 20:00PurjehdusM/N jollakilpailun mitaliottelut
13:00 – 22:00RatsastusEsteratsastus yksilökilpailu
14:00 – 16:30LentopalloN puolivälierät
14:00 – 16:00RantalentopalloM/N puolivälierät (2 ottelua)
14:00 – 18:30PainiM Kreikkalais-roomalainen 77kg, M Kreikkalais-roomalainen 97kg, N vapaa 50kg välierät, M Kreikkalais-roomalainen 60kg, M Kreikkalais-roomalainen 130kg, N vapaa 68kg mitaliottelut
15:00 – 18:00KoripalloM puolivälierät
15:30 – 18:30SulkapalloM kaksinpelin mitaliottelut
16:00 – 18:00UimahyppyM 3m alkuerä
16:00 – 18:30KanoottimelontaM/N kajakin välierät ja loppuottelut
16:00 – 18:10UimahypytN 10m tornin finaali
16:00 – 19:00PöytätennisM/N joukkueiden 16 parhaan kierros
18:00 – 20:00RantalentopalloM/N puolivälierät (2 ottelua)
18:00 – 20:30Koripallo 3X3M/N välierät
18:30 – 20:30MaahockeyM puolivälierät
18:30 – 21:20RatapyöräilyUseita tapahtumia
19:00 – 22:00JalkapalloN puolivälierät
19:15 – 22:45PainiM Kreikkalais-roomalainen 77kg, M Kreikkalais-roomalainen 97kg, N vapaa 50kg välierät, M Kreikkalais-roomalainen 60kg, M Kreikkalais-roomalainen 130kg, N vapaa 68kg mitaliottelut
20:00 – 21:40TaitouintiJoukkueen vapaa
20:55YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
21:00 – 00:00PöytätennisM/N joukkueiden neljännesvälierät
21:15SkeittausN parkin mitalifinaali
22:00 – 00:00KoripalloM/N mitaliottelut
22:30 – 00:30RantalentopalloM/N puolivälierät (2 ottelua)
22:30 – 00:30VesipalloN puolivälierät (2 ottelua)
22:30 – 00:30NyrkkeilyN 50kg, N 66kg, M 71kg välierät, N 60kg finaali

Olympialaiset aikataulu, keskiviikko 7.8.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
08:30 – 11:50YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
10:00 – 13:30TaekwondoMiesten 58 kg, naisten 49 kg karsintakierrokset
10:30 – 12:30KäsipalloMiesten neljännesvälierät
10:30 – 16:10KanoottilajitMiesten yksikkökanootti 1000 m, miesten kaksikkokanootti 500 m, naisten yksikkökanootti 200 m, naisten kaksikkokanootti 500 m alkuerät ja neljännesvälierät
11:00 – 14:00PöytätennisMiesten ja naisten joukkueiden neljännesvälierät
11:00 – 13:00TaitouintiMiesten 3 metrin ponnahduslaudan välierät
12:00 – 14:30PainiMiesten kreikkalais-roomalainen tyyli 77 kg, miesten kreikkalais-roomalainen tyyli 97 kg, naisten vapaapaini 50 kg uusinta, miesten kreikkalais-roomalainen tyyli 67 kg, miesten kreikkalais-roomalainen tyyli 87 kg, naisten vapaapaini 53 kg 16 joukkoon ja neljännesvälierät
13:30 – 17:00RullalautailuMiesten skeittipuisto alkuerät
13:45 – 16:45RatapyöräilyUseita tapahtumia
14:30 – 16:30KoripalloNaisten neljännesvälierät
15:00 – 17:00JääkiekkoNaisten puolivälierät
15:30 – 17:00RullalautailuMiesten skeittipuiston mitaliottelu
16:00 – 18:00UimahypytNaisten 3 metrin ponnahduslaudan alkuerä
16:00 – 19:00PöytätennisMiesten ja naisten joukkueiden neljännesvälierät
16:00 – 18:00PainonnostoMiesten 61 kg finaali
17:00 – 19:30LentopalloMiesten puolivälierät
18:00 – 20:00RantalentopalloMiesten ja naisten neljännesvälierät (2 ottelua)
18:30 – 20:15KiipeilyMiesten boulder/lead välierät (lead), naisten nopeuden mitaliottelut
19:00 – 21:00NyrkkeilyNaisten 57 kg, miesten yli 92 kg puolivälierät, miesten 63,5 kg, miesten 80 kg finaali
19:15 – 22:45PainiMiesten kreikkalais-roomalainen tyyli 67 kg, miesten kreikkalais-roomalainen tyyli 87 kg, naisten vapaapaini 53 kg puolivälierät, miesten kreikkalais-roomalainen tyyli 77 kg, miesten kreikkalais-roomalainen tyyli 97 kg, naisten vapaapaini 50 kg mitaliottelut
20:00 – 22:15TaitouintiJoukkueen akrobaattinen ohjelma (mitaliottelu)
20:00 – 23:00PurjehdusSekasekapurjevene, sekasekakatamaraani mitalilähdöt, miesten ja naisten purjelautailu
20:30 – 23:00PainonnostoNaisten 49 kg finaali
21:00 – 00:00PöytätennisMiesten joukkueen puolivälierät
22:30 – 00:30RantalentopalloMiesten ja naisten neljännesvälierät (2 ottelua)
22:30 – 00:30VesipalloMiesten neljännesvälierät (2 ottelua)
22:30 – 00:30KäsipalloMiesten neljännesvälierät
22:30 – 00:00RatapyöräilyUseita tapahtumia
22:30 – 00:30KäsipalloMiesten neljännesvälierät
22:30 – 00:30KoripalloNaisten neljännesvälierät
22:30 – 00:00TaekwondoMiesten 58 kg, naisten 49 kg uusintakierrokset ja mitaliottelut

Olympialaiset aikataulu, torstai 8.8.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
AikaLajiTapahtuma
08:30 – 11:35YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
10:00 – 13:30TaekwondoMiesten 68 kg, naisten 57 kg karsintakierrokset
10:00 – 18:00GolfNaisten golf kierros 2
11:00 – 16:00UimahypytNaisten 3 metrin ponnahduslaudan välierät
11:00 – 14:00PöytätennisMiesten joukkueen välierät
11:30 – 15:30KanoottilajitMiesten kaksikkokanootti 500 m, miesten nelikkokanootti 500 m, naisten kaksikkokanootti 500 m, naisten nelikkokanootti 500 m välierät ja finaalit
13:00 – 17:00NyrkkeilyNaisten 75 kg, miesten 57 kg puolivälierät, naisten 54 kg, miesten 51 kg finaali
13:00 – 20:00PurjehdusMiesten ja naisten purjelautailun mitalikilpailut
13:00 – 16:00Nykyaikainen viisiotteluMiesten ja naisten miekkailu
13:30 – 16:30PainiMiesten kreikkalais-roomalainen tyyli 67 kg, miesten kreikkalais-roomalainen tyyli 87 kg, naisten vapaapaini 53 kg 16 joukkoon ja neljännesvälierät
16:00 – 19:00PöytätennisNaisten joukkueen välierät
16:00 – 18:00JalkapalloMiesten pronssiottelu
16:00 – 18:00UimahypytNaisten 3 metrin ponnahduslaudan välierät
17:30 – 19:30KäsipalloNaisten puolivälierät
18:00 – 20:00RantalentopalloMiesten ja naisten puolivälierät (2 ottelua)
18:00 – 22:00RatapyöräilyMiesten pikakilpailun neljännesvälierät, luokittelukilpailut, miesten moniottelu (mitalikilpailu), naisten keirinin neljännesvälierät, puolivälierät, mitalikilpailu
18:00 – 21:00JalkapalloMiesten pronssiottelu
18:30 – 20:30KoripalloMiesten puolivälierät
20:30 – 23:00PainonnostoMiesten 73 kg finaali
20:30 – 23:30TaekwondoMiesten 68 kg, naisten 57 kg uusintakierrokset ja mitaliottelut
20:35 – 22:45YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
21:00 – 00:00PainiMiesten vapaapaini 57 kg, miesten vapaapaini 86 kg, naisten vapaapaini 57 kg puolivälierät, miesten kreikkalais-roomalainen tyyli 67 kg, miesten kreikkalais-roomalainen tyyli 87 kg, naisten vapaapaini 53 kg mitaliottelut
21:00 – 00:00PöytätennisNaisten joukkueen välierät
21:30 – 23:30KoripalloMiesten puolivälierät
22:00 – 00:00RantalentopalloMiesten ja naisten puolivälierät (2 ottelua)
22:00 – 00:30VesipalloNaisten luokittelukilpailut ja puolivälierät (2 ottelua)
22:30 – 00:30NyrkkeilyNaisten 75 kg, miesten 57 kg puolivälierät, naisten 54 kg, miesten 51 kg finaali
22:30 – 00:30KäsipalloNaisten puolivälierät

Olympialaiset aikataulu, perjantai 9.8.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
08:30 – 11:45UintiM 10 km loppukilpailu
10:00 – 13:30TaekwondoM 80 kg, N 67 kg karsintakierrokset
10:00 – 19:00GolfNaisten golfin 3. kierros
11:00 – 13:00UimahyppyM 10 m torni alkuerä
11:00 – 14:00PöytätennisM joukkueen pronssimitaliottelu
11:00 – 15:30KanoottisprinttiM K2 500 m, N C1 200 m, N K2 500 m välierät ja finaalit
11:00 – 16:00Rytmiset voimistelutUseita tapahtumia
11:00 – 14:30KiipeilyM boulder/lead mitalikilpailu
11:05YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
11:30 – 15:40Nykyaikainen viisiotteluM välierä 1 ja välierä 2
12:00 – 14:30PainiM vapaapaini 57 kg, M vapaapaini 86 kg, N vapaapaini 57 kg uusinta, M vapaapaini 74 kg, M vapaapaini 125 kg, N vapaapaini 62 kg 16 joukkoon ja neljännesvälierät
13:00 – 15:00LentopalloM pronssimitaliottelu
13:30 – 16:00PainiM vapaapaini 57 kg, M vapaapaini 86 kg, N vapaapaini 57 kg uusinta, M vapaapaini 74 kg, M vapaapaini 125 kg, N vapaapaini 62 kg 16 joukkoon ja neljännesvälierät
15:00 – 17:00MaahockeyNaisten pronssimitaliottelu
15:00 – 17:00RatapyöräilyM pikakisat välierät, N pikakisat karsinta, alkuerät, uusintakierrokset
16:00 – 18:00JalkapalloNaisten pronssimitaliottelu
16:00 – 18:30PainonnostoM 89 kg finaali
16:00 – 18:00UimahyppyN 3 m ponnahduslaudan finaali
16:00 – 19:30NyrkkeilyN 50 kg, N 66 kg, M 71 kg, M 92 kg finaali
17:00 – 19:30LentopalloM pronssimitaliottelu
17:30 – 19:30KäsipalloM välierät
18:00 – 20:00RantalentopalloM tai N mitaliottelut (2 ottelua)
18:00 – 21:30KoripalloN välierät
18:00 – 21:00MaahockeyNaisten pronssimitaliottelu
20:30 – 23:00RatapyöräilyM pikakisat mitaliottelut, N Madison finaali, N pikakisat alkuerät, uusintakierrokset
20:30 – 00:00VesipalloM luokittelukilpailut ja välierät (2 ottelua)
20:30 – 22:45PainonnostoN 71 KG
20:30 – 22:30TaekwondoM 80 kg, N 67 kg uusintakierrokset ja mitaliottelut
21:00 – 00:00YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
22:00 – 00:00TaitouintiDuon tekninen rutiini
22:00 – 00:00PainiM vapaapaini 74 kg, M vapaapaini 125 kg, N vapaapaini 62 kg välierät, M vapaapaini 57 kg, M vapaapaini 86 kg, N vapaapaini 57 kg mitaliottelut
22:30 – 00:30KoripalloN välierät
22:30 – 00:30RantalentopalloM tai N mitaliottelut (2 ottelua)
21:30 – 23:30NyrkkeilyN 50 kg, N 66 kg, M 71 kg, M 92 kg finaali
21:30 – 23:30KäsipalloM välierät

Olympialaiset aikataulu, lauantai 10.8.2024

10:00 – 13:30TaekwondoM +80kg, N +67kg karsintaerät
10:00 – 13:00VesipalloN pronssiottelu
10:00 – 19:30GolfN golf kierros 4 (mitalipeli)
10:30 – 16:30Nykyaikainen viisiotteluN välierä 1 ja välierä 2
11:00 – 14:00KiipeilyN boulder/lead mitalipeli
11:00 – 15:00Kanootin sprinttiM C1 1000m, M K1 1000m, N K1 500m välierät ja finaalit
11:00 – 13:00UimahyppyM 10m torni välierät
11:00 – 16:45VoimisteluJoukkue
11:00 – 15:00PöytätennisN joukkue pronssiottelu
11:05 – 12:05YleisurheiluM maraton
12:00 – 14:30PainiM vapaapaini 74kg, M vapaapaini 125kg, N vapaapaini 62kg uusintaottelu, M vapaapaini 65kg, M vapaapaini 97kg, N vapaapaini 76kg 16 parasta ja puolivälierät
12:30 – 15:00PainonnostoM 102kg loppuottelu
13:00 – 15:45KäsipalloN pronssiottelu
15:00 – 17:00LentopalloM kultamitalipeli
15:00 – 18:20Break dancingM yksilökarsinta
15:00 – 18:00RatapyöräilyM keirin ensimmäinen kierros, uusintaottelu, M Madison loppuottelu, N sprintti puolivälierät, luokittelukilpailut
16:00 – 18:00PöytätennisN joukkue kultamitaliottelu
16:00 – 18:30VesipalloN pronssiottelu
16:00 – 19:10PainonnostoM 102kg loppuottelu
16:00 – 21:30NyrkkeilyN 57kg, N 75kg, M 57kg, M +92kg loppuottelu
16:00 – 18:00GolfN golf kierros 4 (mitalipeli)
17:00 – 19:00UimahyppyM 10m torni
18:00 – 21:00PainonnostoN 81kg loppuottelu
18:00 – 21:00JalkapalloN pronssiottelu
18:15 – 20:45JalkapalloN kultamitalipeli
18:30 – 21:00LentopalloN pronssiottelu
19:15 – 22:45Nykyaikainen viisiotteluM loppuottelu
20:10PainiM vapaapaini 65kg, M vapaapaini 97kg, N vapaapaini 76kg välierät, M vapaapaini 74kg, M vapaapaini 125kg, N vapaapaini 62kg mitaliottelut
21:30 – 00:00YleisurheiluUseita tapahtumia, katso: ohjelma
22:00 – 01:00PainonnostoM +102kg loppuottelu
22:30 – 00:00RantalentopalloM tai N mitaliottelut (2 ottelua)
22:30 – 00:30KoripalloM pronssiottelu
22:30 – 00:30KäsipalloM välierät
22:45 – 00:00NyrkkeilyN 57kg, N 75kg, M 57kg, M +92kg loppuottelu
21:45 – 23:00TaitouintiPari vapaaohjelma (mitalipeli)

Olympialaiset aikataulu, sunnuntai 11.8.2024

KellonaikaLajiLisätiedot
09:00 – 12:15YleisurheiluN maraton
10:00 – 13:00VesipalloM pronssiottelu
10:00 – 12:00KäsipalloM pronssiottelu
12:00 – 15:15PainiM vapaapaini 65kg, M vapaapaini 97kg, N vapaapaini 76kg uusintaottelut ja mitaliottelut
12:00 – 14:30Nykyaikainen viisiotteluN loppuottelu
12:00 – 15:40RatapyöräilyM keirin neljännesfinaalit, puolivälierät, mitaliottelut, N sprintti puolivälierät, mitaliottelut, N omnium (mitalipeli)
12:30 – 15:00PainonnostoN +81kg loppuottelu
12:30 – 14:30KoripalloN pronssiottelu
14:00 – 16:45LentopalloN kultamitalipeli
14:30 – 17:00KäsipalloM kultamitalipeli
15:00 – 16:50VesipalloM kultamitalipeli

Olympialaiset 2024 Pariisi alustava ohjelma

  • KESKIVIIKKO 24. HEINÄKUUTA 2024
    • Rugby – Stade de France
    • Jalkapallo – Parc des Princes / Stade de la Beaujoire / Stade de Bordeaux / Stade de Lyon / Stade de Marseille / Stade Geoffroy-Guichard / Stade de Nice.
  • TORSTAI 25. HEINÄKUUTA 2024
    • Jousiammunta – Invalides
    • Käsipallo (alkuvaihe) – Arena Paris Sud 6
    • Rugby – Stade de France
    • Jalkapallo – Stade de la Beaujoire / Stade de Bordeaux / Stade de Lyon / Stade de Marseille / Stade Geoffroy-Guichard / Stade de Nizza.
  • PERJANTAI 26. HEINÄKUUTA 2024
    • Avajaiset
  • LAUANTAI 27. HEINÄKUUTA 2024
    • Lentopallo (ranta) – Eiffel-tornin stadion
    • Judo – Champ-de-Mars Arena
    • Miekkailu – Grand Palais
    • Maantiepyöräily (henkilökohtaiset aika-ajot) – Invalides (lähtöpaikka) – Pont Alexandre III (maalipaikka)
    • Rullalautailu – La Concorde 3.
    • Tennis – Roland-Garros
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Käsipallo (alkuvaihe) – Arena Paris Sud 6
    • Taidevoimistelu – Arena Bercy
    • Sulkapallo – Arena Porte de La Chapelle
    • Uinti – Paris La Défense Arena
    • Sukellus – Seine-Saint-Denis Aquatic Centre (Seine-Saint-Denis Aquatic Centre)
    • Vesipallo (alustava vaihe) – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Rubiini – Stade de France
    • Nyrkkeily – Arena Paris Nord
    • Hevosurheilu – Château de Versailles
    • Soutu – Vaires-sur-Marne-vesiurheilukeskus – Stillwater-allas.
    • Melontaslalom – Stade nautique de Vaires-sur-Marne – Bassin eaux vives (vesialtaat).
    • Jääkiekko – Stade Yves-du-Manoir
    • Ammunta – Châteauroux'n kansallinen ampumakeskus.
    • Surffaus – Teahupo'o, Tahiti
    • Jalkapallo – Parc des Princes / Stade de la Beaujoire / Stade de Bordeaux / Stade de Lyon / Stade de Marseille / Stade Geoffroy-Guichard / Stade de Nice
  • SUNNUNTAI 28. HEINÄKUUTA 2024
    • Lentopallo (ranta) – Eiffel Tower Stadium (Eiffel-tornin stadion)
    • Judo – Champ-de-Mars Arena
    • Miekkailu – Grand Palais
    • Jousiammunta – Invalides
    • Rullalautailu – La Concorde 3 (katurullalautailu)
    • Tennis – Roland-Garros
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Käsipallo (alustava vaihe) – Arena Paris Sud 6
    • Taidevoimistelu – Arena Bercy
    • Sulkapallo – Arena Porte de La Chapelle
    • Uinti – Paris La Défense Arena
    • Vesipallo (alustava vaihe) – Seine-Saint-Denis vesikeskus.
    • Ruby – Stade de France
    • Nyrkkeily – Arena Paris Nord
    • Maastopyöräily – Colline d'Elancourt
    • Ratsastusurheilu – Château de Versailles
    • Soutu – Vaires-sur-Marne-vesiurheilukeskus – Stillwater-allas.
    • Melontaslalom – Stade nautique de Vaires-sur-Marne – Bassin eaux vives
    • Jääkiekko – Stade Yves-du-Manoir
    • Ammunta – Châteauroux'n kansallinen ampumakeskus.
    • Purjehdus – Marina de Marseille
    • Surffaus – Teahupo'o, Tahiti
    • Jalkapallo – Parc des Princes / Stade de la Beaujoire / Stade de Bordeaux / Stade de Lyon / Stade de Marseille / Stade Geoffroy-Guichard / Stade de Nice
  • MAANANTAI 29. HEINÄKUUTA 2024
    • Lentopallo (ranta) – Stade Tour Eiffel
    • Judo – Champ-de-Mars Arena
    • Miekkailu – Grand Palais
    • Jousiammunta – Invalides
    • Tennis – Roland-Garros
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Käsipallo (alkulohko) – Arena Paris Sud 6.
    • Sulkapallo – Arena Porte de La Chapelle
    • Uinti – Paris La Défense Arena
    • Vesipallo (alustava vaihe) – Seine-Saint-Denis vesikeskus.
    • Ruby – Stade de France
    • Nyrkkeily – Arena Paris Nord
    • Maastopyöräily – Colline d'Elancourt
    • Ratsastusurheilu – Château de Versailles
    • Soutu – Vaires-sur-Marne-vesiurheilukeskus – Stillwater-allas.
    • Melontaslalom – Stade nautique de Vaires-sur-Marne – Bassin eaux vives
    • Jääkiekko – Stade Yves-du-Manoir
    • Ammunta – Châteauroux'n kansallinen ampumakeskus.
    • Surffaus – Teahupo'o, Tahiti
  • TIISTAI 30. HEINÄKUUTA 2024
    • Rantalentopallo – Eiffel-tornin stadionilla
    • Judo – Champ-de-Mars Arena
    • Miekkailu – Grand Palais
    • Jousiammunta – Invalides
    • Triathlon – Pont Alexandre III
    • Koripallo (3 vastaan 3) – La Concorde 1.
    • BMX freestyle – La Concorde 2.
    • Tennis – Roland-Garros
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Käsipallo (alustava vaihe) – Arena Paris Sud 6
    • Sulkapallo – Arena Porte de La Chapelle
    • Uinti – Paris La Défense Arena
    • Vesipallo (alustava vaihe) – Seine-Saint-Denis vesikeskus.
    • Ruby – Stade de France
    • Nyrkkeily – Arena Paris Nord
    • Hevosurheilu – Château de Versailles
    • Soutu – Vaires-sur-Marne-vesiurheilukeskus – Stillwater-allas.
    • Melontaslalom – Stade nautique de Vaires-sur-Marne – Bassin eaux vives (vesialtaat).
    • Jääkiekko – Stade Yves-du-Manoir
    • Ammunta – Châteauroux'n kansallinen ampumakeskus.
    • Purjehdus – Marina de Marseille
    • Surffaus – Teahupo'o, Tahiti
    • Jalkapallo – Parc des Princes / Stade de la Beaujoire / Stade de Bordeaux / Stade de Lyon / Stade de Marseille / Stade Geoffroy-Guichard / Stade de Nice
  • KESKIVIIKKO 31. HEINÄKUUTA 2024
    • Lentopallo (ranta) – Eiffel Tower Stadium (Eiffel-tornin stadion)
    • Judo – Champ-de-Mars Arena
    • Miekkailu – Grand Palais
    • Jousiammunta – Invalides
    • Triathlon – Pont Alexandre III
    • Koripallo (3 vastaan 3) – La Concorde 1.
    • BMX freestyle – La Concorde 2.
    • Tennis – Roland-Garros
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Käsipallo (alustava vaihe) – Arena Paris Sud 6
    • Sulkapallo – Arena Porte de La Chapelle
    • Uinti – Paris La Défense Arena
    • Sukellus – Seine-Saint-Denis Aquatic Centre (Seine-Saint-Denis Aquatic Centre)
    • Vesipallo (alustava vaihe) – Seine-Saint-Denis vesikeskus
    • Nyrkkeily – Arena Paris Nord
    • Hevosurheilu – Château de Versailles
    • Soutu – Vaires-sur-Marne-vesiurheilukeskus – Stillwater-allas.
    • Melontaslalom – Stade nautique de Vaires-sur-Marne – Bassin eaux vives (vesialtaat).
    • Jääkiekko – Stade Yves-du-Manoir
    • Ammunta – Châteauroux'n kansallinen ampumakeskus.
    • Jalkapallo – Stade de la Beaujoire / Stade de Bordeaux / Stade de Lyon / Stade de Marseille / Stade Geoffroy-Guichard / Stade de Nice
  • TORSTAI 1. ELOKUUTA 2024
    • Lentopallo (ranta) – Eiffel Tower Stadium (Eiffel-tornin stadion)
    • Judo – Champ-de-Mars Arena
    • Miekkailu – Grand Palais
    • Jousiammunta – Invalides
    • Kävely – Pont d'Iéna
    • 3 vastaan 3 -koripallo – La Concorde 1 (La Concorde 1)
    • Tennis – Roland-Garros
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Käsipallo (alustava vaihe) – Arena Paris Sud 6
    • Sulkapallo – Arena Porte de La Chapelle – Arena Porte de La Chapelle
    • Uinti – Paris La Défense Arena
    • Vesipallo (alustava vaihe) – Seine-Saint-Denis Aquatic Centre (Seine-Saint-Denis Aquatic Centre).
    • Nyrkkeily – Arena Paris Nord
    • BMX-urheilu – Saint-Quentin-en-Yvelines BMX-stadion.
    • Golf – Golf National
    • Hevosurheilu – Château de Versailles
    • Soutu – Vaires-sur-Marnen vesiurheilustadion – Still water basin – vesialtaat.
    • Melontaslalom – Stade nautique de Vaires-sur-Marne – Bassin eaux vives (vesialtaat).
    • Jääkiekko – Stade Yves-du-Manoir
    • Ammunta – Châteauroux'n kansallinen ampumakeskus.
  • PERJANTAI 2. ELOKUUTA 2024
    • Lentopallo (ranta) – Eiffel-tornin kenttä
    • Judo – Champ-de-Mars Arena
    • Miekkailu – Grand Palais
    • Jousiammunta – Invalides
    • Koripallo (3 vastaan 3) – La Concorde 1.
    • Tennis – Roland-Garros
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Käsipallo (alustava vaihe) – Arena Paris Sud 6
    • Trampoliinivoimistelu – Arena Bercy
    • Sulkapallo – Arena Porte de La Chapelle
    • Uinti – Paris La Défense Arena
    • Sukellus – Seine-Saint-Denis Aquatic Centre (Seine-Saint-Denis Aquatic Centre)
    • Vesipallo (alkuvaihe) – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Yleisurheilu – Stade de France
    • Nyrkkeily – Arena Paris Nord
    • BMX-urheilu – Saint-Quentin-en-Yvelines BMX-stadionilla
    • Golf – Golf National
    • Hevosurheilu – Château de Versailles
    • Soutu – Vaires-sur-Marne vesiurheilukeskus – Bassin eaux calmes
    • Jääkiekko – Stade Yves-du-Manoir
    • Ampumahiihto – Châteauroux'n kansallinen ampumakeskus.
    • Purjehdus – Marina de Marseille
    • Jalkapallo – Parc des Princes / Bordeauxin stadion / Lyonin stadion / Marseillen stadion
  • LAUANTAI 3. ELOKUUTA 2024
    • Rantalentopallo – Eiffel-tornin stadion
    • Judo – Champ-de-Mars Arena
    • Miekkailu – Grand Palais
    • Jousiammunta – Invalides
    • Maantiepyöräily (maantiekilpailut) – Pont d'Iéna (Pont d'Iéna).
    • Koripallo (3 vastaan 3) – La Concorde 1.
    • Tennis – Roland-Garros
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Käsipallo (ennakkovaihe) – Arena Paris Sud 6
    • Taidevoimistelu – Arena Bercy
    • Sulkapallo – Arena Porte de La Chapelle
    • Uinti – Paris La Défense Arena
    • Vesipallo (alustava vaihe) – Seine-Saint-Denis Aquatic Centre (Seine-Saint-Denis Aquatic Centre).
    • Yleisurheilu – Stade de France
    • Nyrkkeily – Arena Paris Nord
    • Golf – Golf National
    • Hevosurheilu – Château de Versailles
    • Soutu – Vaires-sur-Marne-vesiurheilukeskus – Stillwater-allas.
    • Melontaslalom – Stade nautique de Vaires-sur-Marne – Bassin eaux vives
    • Jääkiekko – Stade Yves-du-Manoir
    • Ammunta – Châteauroux'n kansallinen ampumakeskus.
    • Jalkapallo – Parc des Princes / Stade de la Beaujoire / Stade de Lyon / Stade de Marseille
  • SUNNUNTAI 4. ELOKUUTA 2024
    • Rantalentopallo – Eiffel-tornin stadion
    • Miekkailu – Grand Palais
    • Jousiammunta – Invalides
    • Maantiepyöräily (maantiekilpailut) – Pont d'Iéna (Pont d'Iéna).
    • Koripallo (3 vastaan 3) – La Concorde 1.
    • Tennis – Roland-Garros
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Käsipallo (ennakkovaihe) – Arena Paris Sud 6
    • Taidevoimistelu – Arena Bercy
    • Sulkapallo – Arena Porte de La Chapelle
    • Uinti – Paris La Défense Arena
    • Vesipallo (alustava vaihe) – Seine-Saint-Denis Aquatic Centre (Seine-Saint-Denis Aquatic Centre).
    • Yleisurheilu – Stade de France
    • Nyrkkeily – Arena Paris Nord
    • Golf – Golf National
    • Hevosurheilu – Château de Versailles
    • Melontaslalom – Stade nautique de Vaires-sur-Marne – Bassin eaux vives – Kanoottislalom.
    • Jääkiekko – Stade Yves-du-Manoir
    • Ampumahiihto – Châteauroux'n kansallinen ampumakeskus.
    • Purjehdus – Marseillen venesatama
  • MAANANTAI 5. ELOKUUTA 2024
    • Rantalentopallo – Eiffel-tornin stadion
    • Paini – Champ-de-Mars Arena
    • Triathlon – Pont Alexandre III
    • Koripallo 3 vs. 3 – La Concorde 1
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Taidevoimistelu – Arena Bercy
    • Sulkapallo – Arena Porte de La Chapelle
    • Vesipallo (loppuottelut) – Paris La Défense Arena (Pariisi).
    • Taitouinti – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Sukellus – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Yleisurheilu – Stade de France
    • Kiipeily – Le Bourget'n kiipeilykeskus
    • Ratapyöräily – Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines (Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines).
    • Hevosurheilu – Château de Versailles
    • Melontaslalom – Vaires-sur-Marnen vesiurheilukeskus – Valkovesiallas
    • Jääkiekko – Yves-du-Manoir-stadion
    • Ammunta – Châteauroux'n kansallinen ampumakeskus.
    • Purjehdus – Marina de Marseille
    • Jalkapallo – Stade de Lyon / Stade de Marseille
  • TIISTAI 6. ELOKUUTA 2024
    • Rantalentopallo – Eiffel-tornin stadionilla.
    • Paini – Champ-de-Mars Arena
    • Rullalautailu – puisto – La Concorde 4.
    • Nyrkkeily – Roland-Garros-stadion – P. Chatrier
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Koripallo (loppuottelut) – Arena Bercy
    • Vesipallo (loppuottelut) – Paris La Défense Arena
    • Taitouinti – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Sukellus – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Yleisurheilu – Stade de France
    • Kiipeily – Le Bourget'n kiipeilykeskus
    • Ratapyöräily – Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines (Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines).
    • Hevosurheilu – Château de Versailles
    • Kanoottikilpailut – Stade nautique de Vaires-sur-Marne – Bassin eaux calmes.
    • Jääkiekko – Yves-du-Manoir-stadion
    • Käsipallo (loppuottelut) – Stade Pierre Mauroy
    • Purjehdus – Marina de Marseille
    • Jalkapallo – Stade de Lyon / Stade de Marseille
  • KESKIVIIKKO 7. ELOKUUTA 2024
    • Lentopallo (ranta) – Eiffel-tornistadion
    • Paini – Champ-de-Mars Arena
    • Taekwondo – Grand Palais
    • Kävely – Pont d'Iéna
    • Rullalautailu – puisto – La Concorde 4
    • Nyrkkeily – Roland-Garros-stadion – P. Chatrier
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Painonnosto – Arena Paris Sud 6
    • Koripallo (loppuottelut) – Arena Bercy
    • Vesipallo (loppuottelu) – Paris La Défense Arena
    • Taitouinti – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Sukellus – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Yleisurheilu – Stade de France
    • Kiipeily – Le Bourget'n kiipeilykeskus
    • Golf – Golf National
    • Ratapyöräily – Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines (Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines).
    • Kanoottikilpailut – Stade nautique de Vaires-sur-Marne – Bassin eaux calmes
    • Jääkiekko – Stade Yves-du-Manoir
    • Käsipallo (loppuottelut) – Stade Pierre Mauroy
    • Purjehdus – Marina de Marseille
  • TORSTAI 8. ELOKUUTA 2024
    • Rantalentopallo – Eiffel-tornin stadion
    • Paini – Champ-de-Mars Arena
    • Taekwondo – Grand Palais
    • Maratonuinti – Alexandre III -silta
    • Nyrkkeily – Roland-Garros-stadion – P. Chatrier
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Painonnosto – Arena Paris Sud 6
    • Koripallo (loppuottelut) – Arena Bercy
    • Rytminen voimistelu – Arena Porte de La Chapelle
    • Vesipallo (loppukilpailu) – Paris La Défense Arena
    • Sukellus – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Yleisurheilu – Stade de France
    • Kiipeily – Le Bourget'n kiipeilykeskus.
    • Nykyaikainen viisiottelu (luokittelukierros, miekkailu) – Arena Paris Nord
    • Golf – Golf National
    • Ratapyöräily – Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines (Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines).
    • Kanoottikilpailut – Stade nautique de Vaires-sur-Marne – Bassin eaux calmes.
    • Jääkiekko – Stade Yves-du-Manoir
    • Käsipallo (loppuottelut) – Stade Pierre Mauroy
    • Purjehdus – Marina de Marseille
    • Jalkapallo – Stade de la Beaujoire
  • PERJANTAI 9. ELOKUUTA 2024
    • Lentopallo (ranta) – Eiffel-tornin stadion
    • Paini – Champ-de-Mars Arena
    • Taekwondo – Grand Palais
    • Maratonuinti – Alexandre III -silta
    • Breaking – La Concorde 1
    • Nyrkkeily – Roland-Garros-stadion – P. Chatrier
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Painonnosto – Arena Paris Sud 6
    • Koripallo (loppuottelut) – Arena Bercy
    • Rytminen voimistelu – Arena Porte de La Chapelle
    • Vesipallo (loppuottelu) – Paris La Défense Arena – Paris La Défense Arena
    • Taitouinti – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Sukellus – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Yleisurheilu – Stade de France
    • Kiipeily – Le Bourget'n kiipeilykeskus
    • Golf – Golf National
    • Ratapyöräily – Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines (Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines).
    • Nykyaikainen viisiottelu – Château de Versailles
    • Kanoottikilpailut – Stade nautique de Vaires-sur-Marne – Bassin eaux calmes
    • Jääkiekko – Stade Yves-du-Manoir
    • Käsipallo (loppuottelut) – Stade Pierre Mauroy
    • Jalkapallo – Parc des Princes / Stade de Lyon
  • LAUANTAI 10. ELOKUUTA 2024
    • Lentopallo (ranta) – Stade Tour Eiffel
    • Paini – Champ-de-Mars Arena
    • Taekwondo – Grand Palais
    • Maraton – Hôtel de Ville (lähtöpaikka) – Invalides (maalipaikka)
    • Breaking – La Concorde 1
    • Nyrkkeily – Roland-Garros-stadion – P. Chatrier
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Pöytätennis – Arena Paris Sud 4
    • Painonnosto – Arena Paris Sud 6
    • Koripallo (loppuottelut) – Arena Bercy
    • Rytminen voimistelu – Arena Porte de La Chapelle
    • Vesipallo (loppuottelu) – Paris La Défense Arena – Paris La Défense Arena
    • Taitouinti – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Sukellus – Seine-Saint-Denis'n vesikeskus.
    • Yleisurheilu – Stade de France
    • Kiipeily – Le Bourget'n kiipeilykeskus
    • Golf – Golf National
    • Ratapyöräily – Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines (Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines).
    • Nykyaikainen viisiottelu – Château de Versailles
    • Kanoottikilpailut – Vaires-sur-Marnen vesiurheilustadion – Stillwater-allas.
    • Käsipallo (loppuottelut) – Stade Pierre Mauroy
    • Jalkapallo – Parc des Princes
  • SUNNUNTAI 11. ELOKUUTA 2024
    • Paini – Arena Champ-de-Mars
    • Maraton – Hôtel de Ville (lähtöpaikka) – Invalides (maalipaikka)
    • Lentopallo – Arena Paris Sud 1
    • Painonnosto – Arena Paris Sud 6
    • Koripallo (loppuottelu) – Arena Bercy
    • Vesipallo (loppuottelu) – Paris La Défense Arena
    • Ratapyöräily – Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines (Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines).
    • Nykyaikainen viisiottelu – Château de Versailles
    • Käsipallo (loppuottelut) – Stade Pierre Mauroy

Yleisurheilu vuoden 2024 Pariisin olympialaisissa

Yleisurheilu torstai 1.8.

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
9:3020 km KävelyMfinaali
11:2020 km KävelyNfinaali

Yleisurheilu perjantai 2.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
12:05100 m 10-otteluMAlkuerät
12:10MoukarinheittoMKarsinta A
12:15KorkeushyppyNKarsinta A+B
12:35100 mNAlkuerät
12:55Seiväshyppy 10-otteluMA+B
13:051500 mMAlkuerät
13:35MoukarinheittoMKarsinta B
13:50100 mNAlkuerät
14:15Kuulantyöntö 10-otteluMA+B

Yleisurheilu perjantai 2.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
20:00Korkeushyppy 10-otteluMA+B
20:105000 mNAlkuerät
20:15KolmiloikkaNKarsinta A+B
20:55KiekonheittoNKarsinta A
21:104 x 400 m viestiXAlkuerät
21:45800 mNAlkuerät
22:10KuulantyöntöMKarsinta A+B
22:20KiekonheittoNKarsinta B
22:50400 m 10-otteluMAlkuerät
23:2010 000 mMFinaali

Yleisurheilu lauantai 3.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
12:05110 m aj. 10-otteluMAlkuerät
12:10SeiväshyppyMKarsinta A+B
12:35100 mMAlkuerät
12:55Kiekonheitto 10-otteluMA
13:10800 mNAlkuerät
13:45100 mMAlkuerät
14:00Kiekonheitto 10-otteluMB
15:40Seiväshyppy 10-otteluMA+B

Yleisurheilu lauantai 3.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
21:0010 000 mMVälierä
21:10Keihäänheitto 10-otteluMA
21:151500 mMAlkuerät
21:35KuulantyöntöMFinaali
21:50100 mNVälierä
22:10Keihäänheitto 10-otteluMB
22:20KolmiloikkaNFinaali
22:554 x 400 m viestiXFinaali
23:20100 mNFinaali
23:451500 m 10-otteluMFinaali

Yleisurheilu sunnuntai 4.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
12:053000 m esteetNAlkuerät
12:20MoukarinheittoNKarsinta A
12:55200 mNAlkuerät
13:00PituushyppyMKarsinta A+B
13:45MoukarinheittoWKarsinta B
13:50110 m aidatMAlkuerät
14:35400 m aidatNAlkuerät

Yleisurheilu sunnuntai 4.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
20:30KuulantyöntöMVälierä
20:37100 mNVälierä
20:44KolmiloikkaNVälierä
20:51KymmenotteluMVälierä
21:05400 mMAlkuerät
21:50KorkeushyppyNFinaali
22:00100 mMSemifinaali
22:30MoukarinheittoMFinaali
22:35800 mNSemifinaali
23:101500 mMSemifinaali
23:50100 mMFinaali

Yleisurheilu maanantai 5.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
10:05400 m aitajuoksuMAlkuerät
10:10KiekonheittoMKarsinta A
10:40SeiväshyppyNKarsinta A+B
10:50400 m aitajuoksuNKeräilyerät
13:20400 mMKeräilyerät
13:35KiekonheittoMKarsinta B
13:55400 mNAlkuerät
14:50200 mNKeräilyerät

Yleisurheilu maanantai 5.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
21:00SeiväshyppyMFinaali
21:043000 m esteetMAlkuerät
21:55200 mMAlkuerät
22:30KiekonheittoNFinaali
22:45200 mNSF
23:105000 mNFinaali
23:45800 mNFinaali

Yleisurheilu tiistai 6.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
12:051500 mNAlkuerät
12:20KeihäänheittoMKarsinta A
12:50110 m aitajuoksuMKeräilyerät
13:15PituushyppyNKarsinta A+B
13:20400 mNKeräilyerät
13:50KeihäänheittoMKarsinta B
14:00400 m aitajuoksuMKeräilyerät
14:30200 mMKeräilyerät

Yleisurheilu tiistai 6.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
21:35400 mMSemifinaali
21:55MoukarinheittoNFinaali
22:07400 m aitajuoksuNSemifinaali
22:15PituushyppyMFinaali
22:501500 mMFinaali
23:103000 m esteetNFinaali
23:40200 mNFinaali

Yleisurheilu keskiviikko 7.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
09:3035 km KävelyXFinaali
12:05KorkeushyppyMAlkuerät A+B
12:15100 m aitajuoksuNAlkuerät
12:25KeihäänheittoNAlkuerät A
13:005000 mMAlkuerät
13:45800 mMAlkuerät
13:50KeihäänheittoNAlkuerät B
14:351500 mNAlkuerät

Yleisurheilu keskiviikko 7.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
21:00SeiväshyppyNFinaali
21:05110 m aitajuoksuMSemifinaali
21:15KolmiloikkaMAlkuerät A+B
21:35400 m aitajuoksuMSemifinaali
22:02200 mMSemifinaali
22:25KiekonheittoMFinaali
22:45400 mNSemifinaali
23:20400 mMFinaali
23:403000 m esteetMFinaali

Yleisurheilu torstai 8.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
12:05100 m aitajuoksu seitsenotteluWAlkuerät
12:25KuulantyöntöNAlkuerät A+B
12:35100 m aitajuoksuNKeräilyerät
13:05Korkeushyppy seitsenotteluNAlkuerät A+B
13:104 x 100 m viestiNAlkuerät
13:354 x 100 m viestiMAlkuerät
14:00800 mMKeräilyerät

Yleisurheilu torstai 8.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
21:35Keihäänheitto seitsenotteluWAlkuerät A+B
21:351500 mNSemifinaali
22:00PituushyppyNFinaali
22:25KeihäänheittoMFinaali
22:30200 mMFinaali
22:55Seiväshyppy seitsenotteluWAlkuerät
23:25400 m aitajuoksuNFinaali
23:45110 m aitajuoksuMFinaali

Yleisurheilu perjantai 9.8. aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
12:00Kolmiloikka seitsenotteluWA+B
12:354 x 400 m viestiNAlkuerät
13:004 x 400 m viestiMAlkuerät
13:15Keihäänheitto seitsenotteluNA
13:25800 mMSemifinaali
14:00100 m aitajuoksuNSemifinaali
14:25Keihäänheitto seitsenotteluNB

Yleisurheilu perjantai 9.8. ilta

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
21:304 x 100 m viestiNFinaali
21:40KuulantyöntöNFinaali
21:454 x 100 m viestiMFinaali
22:00400 mNFinaali
22:10KolmiloikkaMFinaali
22:15800 m seitsenotteluNFinaali
22:5510,000 mNFinaali
23:45400 m aitajuoksuMFinaali

Yleisurheilu lauantai 10.8.

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
10:00MaratonMFinaali
21:10KorkeushyppyMFinaali
21:25800 mMFinaali
21:40KeihäänheittoNFinaali
21:45100 m aitajuoksuNFinaali
22:005000 mMFinaali
22:251500 mNFinaali
23:124 x 400 m viestiMFinaali
23:224 x 400 m viestiNFinaali

Yleisurheilu sunnuntai 11.8.

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
10:00MaratonNFinaali

Talviolympialaiset Milano – Cortina d'Ampezzo 2026

Seuraavat talviolympialaiset on määrä järjestää 6.-22.2.2026 Italian Milanossa ja Cortina d'Ampezzossa. Vuoden 2030 talviolympialaiset tullaan järjestämään 8.-24.2.2026 joko Kanadan Vancouverissa, USA:n Salt Lake Cityssä tai Japanin Sapporossa.

Talviolympialaiset 2022

Seuraavat talviolympialaiset järjestetään Kiinan Pekingissä 4.-20.2.2022. Pekingissä järjestettiin myös vuoden 2008 kesäolympialaiset, mikä tekee siitä poikkeuksellisen kaupungin olympialaisten historiassa – muissa kaupungeissa ei ole järjestetty sekä talvi- että kesäolympialaisia.

Katso Peking 2020 olympialaiset ohjelma uutisestamme.

Pekingin talviolympialaisissa tulee olemaan myös yleisöä, toisin kuin vuonna 2021 järjestetyissä Tokion olympialaisissa. Koronapandemia tuleekin olemaan Pekingissä suuri haaste, ja sen hallitseminen on Kiinan mukaan olympialaisten ensisijainen tavoite. Varotoimenpiteinä käytetään esimerkiksi urheilijoiden ja olympialaisten henkilöstön jatkuvaa lämpömittausta ja haastatteluissa käytettäviä muoviseiniä.

Kuva olympiarenkaista

Talviolympialaisten lajit

Pekingin talviolympialaisissa kisataan 15 lajissa ja 7 lajiryhmässä. Kisatapahtumia tulee olemaan yhteensä 109.

Kaikki lajit talviolympialaisissa 2022:

  • Alppihiihto
  • Ampumahiihto
  • Curling
  • Freestylehiihto
  • Jääkiekko
  • Kaukalopikaluistelu
  • Lumilautailu
  • Maastohiihto
  • Mäkihyppy
  • Ohjaskelkkailu
  • Pikaluistelu
  • Rattikelkkailu
  • Skeleton
  • Taitoluistelu
  • Yhdistetty

Pekingin olympialaisten 2022 uudet lajit ja tasa-arvoisuus

Olympialaisten uudistaminen on jo vuosia painottunut tasa-arvoisuuden lisäämiseen miesten ja naisten välillä sekä lajiuudistuksiin nuoren urheilijasukupolven intressien suuntaan.

Pekingissä uusina lajeina nähdään sekajoukkuekilpailut mäkihypyssä, freestylehiihdossa, lumilautacrossissa sekä kaukalopikaluistelussa. Lisäksi uutena lajina aloittaa naisten yksilörattikelkkailu.

Naisten asemaa parannetaan myös jääkiekossa, jossa naisten turnauksen joukkuemäärä kasvaa kahdeksasta kymmeneen.

Uudistuksiin kuuluvat myös miesten ja naisten freestylehiihdon big air -hyppykilpailut. Näyttävä laji kiinnostaa erityisesti nuorisoa ja on takuuvarma hitti myös yleisömäärien kannalta niin paikan päällä kuin kotikatsomoissakin.

Talviolympialaiset 2022 Suomi-vinkkelistä

Suomalaisten katsojien suosikkilajeihin kuuluu talviolympialaisissa maastohiihto sekä jääkiekko. Erityisesti Suomen jääkiekkojoukkueen kokoonpano on ehtinyt puhuttaa kotimaista yleisöä, sillä tällä kertaa olympialaisiin saadaan todennäköisesti mukaan myös suomalaisia NHL-tähtiä.

Maastohiihto on aina ollut suomalaisten vahvinta aluetta mitalitaistoissa, mutta sen rinnalle on viime aikoina noussut myös freestyle ja lumilautailu.

Pekingin talviolympialaisiin osallistuvan Suomen joukkueen kokoonpano julkistettiin 24.1.2022. Tästä listasta puuttuvat vielä miesten ja naisten jääkiekkomaajoukkueet ja näiden kuuden pelaajan ”taxi squad” varajoukkueet.

Alppihiihto (4)
Riikka Honkanen
Rosa Pohjolainen
Erika Pykäläinen

Samu Torsti

Ampumahiihto (8)
Mari Eder
Erika Jänkä
Nastassia Kinnunen
Suvi Minkkinen

Tuomas Harjula
Olli Hiidensalo
Heikki Laitinen
Tero Seppälä

Freestyle (6)
Anni Kärävä (slopestyle & big air)

Simo Peltola (slopestyle & big air)
Olli Penttala (kumparelasku)
Jon Sallinen (halfpipe)
Jimi Salonen (kumparelasku)
Severi Vierelä (kumparelasku)

Jääkiekko (48)
Naiset
Miehet

Lumilautailu (4)
Carola Niemelä
Enni Rukajärvi

Kalle Järvilehto
Rene Rinnekangas

Maastohiihto (13)
Jasmi Joensuu
Anne Kyllönen
Jasmin Kähärä
Katri Lylynperä
Johanna Matintalo
Kerttu Niskanen
Krista Pärmäkoski

Ristomatti Hakola
Perttu Hyvärinen
Remi Lindholm
Joni Mäki
Iivo Niskanen
Lauri Vuorinen

Mäkihyppy (4)
Julia Kykkänen
Jenny Rautionaho

Antti Aalto
Niko Kytösaho

Taitoluistelu (3)
Jenni Saarinen (yksinluistelu)
Juulia Turkkila (jäätanssi)
Matthias Versluis (jäätanssi)

Yhdistetty (5)
Ilkka Herola
Eero Hirvonen
Arttu Mäkiaho
Otto Niittykoski
Perttu Reponen

Talviolympialaisten ohjelma 2022

Pekingin talviolympialaisten avajaiset järjestetään perjantaina 4.2. ja päätösseremonia sunnuntaina 20.2. Muutamia kisoja pidetään jo ennen avajaisia, esimerkiksi jääkiekossa, curlingissa ja freestylehiihdossa.

Aikataulu

Alkuseremonia: 4.2.2022

Alppihiihto: 6.–19.2.2022

Ampumahiihto: 5.–19.2.2022

Curling: 2.– 20.2.2022

Freestylehiihto 3. –19.2.2022

Jääkiekko: 3. –20.2.2022

Kaukalopikaluistelu: 5. –16.2.2022

Lumilautailu: 5.–15.2.2022

Maastohiihto: 5. –20.2.2022

Mäkihyppy: 5. –14.2.2022

Ohjaskelkkailu: 5. –10.2.2022

Pikaluistelu: 5. –19.2.2022

Rattikelkkailu: 13. –20.2.2022

Skeleton: 10.–12.2.2022

Taitoluistelu: 4. –20.2.2022

Yhdistetty: 9. –17.2.2022

Päätösseremonia: 20.2.2022

Kisapaikat Pekingin talviolympialaisissa 2022

Pekingin lisäksi vuoden 2022 talviolympialaisten tapahtumia järjestetään Yanquingissa sekä Zhangjiakoussa.

Pekingin kilpailupaikat

  • Olympic Green eli Pekingin kansallinen stadion: avajaiset ja päättäjäiset
  • Pekingin kansallinen vesiurheilukeskus: curling
  • National Indoor Stadium: jääkiekko
  • National Speed Skating Oval: pikaluistelu
  • Capital Indoor Stadium: kaukalopikaluistelu ja taitoluistelu
  • Shijingstan: lumilautailu ja freestylehiihto
  • Wukesong Sports Centre: jääkiekko

Yanquingin kilpailupaikat

  • National Alpine Ski Centre: alppihiihto
  • National Sliding Centre: ratti-, ohjas- ja skeletonkelkkailu

Zhangjiakoun kilpailupaikat

  • Kuyangshu Nordic Center and Biathlon Center: maastohiihto ja yhdistetty
  • Kuyangshu Ski Jumping Field: mäkihyppy ja yhdistetty
  • Hualindong Ski Resort: ampumahiihto
  • Genting Snow Park: lumilautailu (slopestyle ja halfpipe) ja freestylehiihto
  • Thaiwoo Ski Resort: lumilautailu (cross) ja freestylehiihto
  • Wanlong Ski Resort: lumilautailu (parisuurpujottelu)

Talviolympialaiset 2022 Suomen televisiossa

Talviolympialaisten televisio-oikeudet omistaa Suomessa Discovery Networks Finland. Myös Yle voi esittää talviolympialaisten lajeja sillä poikkeuksella, että miesten ja naisten jääkiekko esitetään ainoastaan Discoveryn kanavilla. Yle ei myöskään saa esittää samanaikaisesti kahta lähetystä enempää.

Olympialaisten kisoja voi seurata live streamina myös monien vedonlyöntisivustojen kautta. Tämä kuitenkin edellyttää sivulle rekisteröitymistä sekä joskus myös panosten asettamista vedonlyöntiin.

Lipunmyynti talviolympialaisiin 2022

Pekingin talviolympialaisiin 2022 tullaan myymään lippuja, mutta koronatilanteesta johtuen lipunmyyntiin tulee todennäköisesti jonkinlaisia rajoituksia. Kun lipunmyynti alkaa, voi lippuja ostaa Pekingin olympialaisten virallisten sivujen kautta sekä Alibaba-verkkokaupasta.

Lippujen hinnat vaihtelevat avajais- ja päätösseremonian sadoista euroista muutamiin kymppeihin riippuen kunkin kilpailun suosiosta ja pitopaikasta.

Kesäolympialaiset 2024

Seuraavat kesäolympialaiset pidetään vuonna 2024 Pariisissa. Pariisissa on järjestetty aikaisemmin kahdet kesäolympialaiset, vuosina 1900 ja 1924. Näiden lisäksi Ranskassa on järjestetty kolmet talviolympialaiset.

Pariisin kesäolympialaiset 2024 tulevat olemaan historialliset ainakin yhdestä syystä: ensimmäisen kerran kisoissa urheilee yhtä monta naista ja miestä. Rion olympialaisissa vuonna 2016 naisia oli 45,6 prosenttia ja Tokiossa 48,8 prosenttia.

Kesäolympialaiset 2024 pähkinänkuoressa

Pariisin 2024 kesäolympialaisissa tulee kilpailemaan 10 500 urheilijaa. Mitaleita jaetaan 329 kilpailumuodossa.

Pariisin olympiajärjestäjät nostivat olympiaohjelmaan seuraavat lajit: rullalautailu, kiipeily, lainelautailu ja breaking. Näistä lajeista tanssiurheilulajina kisattava breaking on ainoa täysin uusi olympialaji.

Tokion olympialaisissa 2022 nähty baseball/softball putoaa olympiaohjelmasta, samoin yleisurheilussa kisattava 50 kilometrin kävely. Monissa lajeissa kokonaisurheilujamääriä pienennetään, esimerkiksi nyrkkeilyssä (erityisesti miesten osalta), ampumaurheilussa, uinnissa sekä soudussa.

Suomi olympialaisissa

Suomi osallistui olympialaisiin ensimmäistä kertaa jo vuonna 1908 Lontoossa ja sen jälkeen 1912 Tukholmassa, vaikka Suomen valtiotakaan ei tuolloin vielä ollut olemassa. Tämän jälkeen Olympiakomitea päätti Venäjän vaatimuksesta, että Suomen joukkuetta ei saisi enää hyväksyä kisoihin omana joukkueenaan vaan osana Venäjää.

Asia kuitenkin ratkesi itsestään, kun vuoden 1916 olympialaiset peruttiin 1. maailmansodan vuoksi. Seuraaviin olympialaisiin (Antwerpen, 1920) mennessä Suomi oli jo itsenäistynyt.

Suomen menestys olympialaisissa

Kuva olympiamitaleista

Kaikkien aikojen menestyksekkäimmät olympialajit Suomelle ovat olleet yleisurheilu ja paini. Yleisurheilussa Suomi on pärjännyt parhaiten kestävyysjuoksussa sekä keihäänheitossa.

Talviolympialaisissa Suomen joukkue on niittänyt olympiamenestystä maastohiihdossa sekä mäkihypyssä.

Ensimmäinen suurmenestys suomalaisessa olympiahistoriassa oli Pariisin olympialaisissa vuonna 1924. Tuolloin Suomen joukkue haali kokonaista 37 mitalia, ja Suomen edelle kipusivat vain Yhdysvallat ja Ranska.

Suomen urheilumenestys ennen sotia on poikkeuksellista, etenkin kun vain noin puolet maan urheilijoista oli olympiakelpoisia. Vuonna 1919 perustettuun Työväen Urheiluliittoon kuuluvat urheilijat eivät olleet mukana olympialiikkeessä ennen vuotta 1939.

Sotien jälkeen kansainvälinen kilpailu kiristyi, eikä Suomi enää yltänyt olympialaisissa aiemmalle tasolleen. Suomen olympiamenestys on kuitenkin ollut aina poikkeuksellisen monipuolista, sillä harva maa on menestynyt sekä kesä- että talviolympialaisissa. Suomalaiset ovat myös aina saaneet mitaleita harvinaisen monissa eri urheilumuodoissa.

Suomen olympiahistorian suurimmat nimet

UrheilijaLajiKultaHopeaPronssiVuosi
Paavo NurmiYleisurheilu9301920-1928
Ville RitolaYleisurheilu5301924-1928
Clas ThunbergPikaluistelu5111924-1928
Hannes KolehmainenYleisurheilu4101912-1920
Matti NykänenMäkihyppy4101984-1988
Lasse VirénYleisurheilu4001972-1976
Veikko HakulinenMaastohiihto3311952-1960
Eero MäntyrantaMaastohiihto3221960-1968
Samppa LajunenYhdistetty3201988-2002
Veikko HuhtanenVoimistelu3111948
Marja-Liisa Kirvesniemi (o.s. Hämäläinen)Maastohiihto3041984-1994

Miten suomalaiset urheilijat valitaan olympialaisiin?

Suomalaisedustajat olympialaisiin valitsee Suomen Olympiakomitean huippu-urheiluyksikkö. Valintajärjestelmä tukee tavoitetta saada olympialaisiin parhaat ja eniten menestyspotentiaalia omaavat urheilijat, jotka ovat kisojen aikaan parhaassa tuloskunnossa. Valinnoissa noudatetaan jatkuvan/joustavan valinnan periaatetta.

Valintakriteerit:

• Olympialaisiin valitaan urheilijat/joukkueet, joilla katsotaan olevan realistinen mahdollisuus sijoittua 16 (yksilöurheilu) tai 8 (joukkueet) parhaan joukkoon.

• Olympialaisiin voidaan huippu-urheiluyksikön harkinnalla valita myös uransa nousujohteisessa kehitysvaiheessa olevia urheilijoita, jotka arvioidaan tulevaisuuden arvokilpailumenestyjiksi.

Olympialaisten historia

Olympialaiset perustuvat antiikin Kreikassa järjestettyjen Olympian kisojen perinteeseen. Ensimmäiset nykyaikaiset olympialaiset järjestettiin Ateenassa vuonna 1896. Näistä kisoista asti olympialaisissa on aina ollut mukana miekkailu, pyöräily, uinti, voimistelu sekä yleisurheilu.

Vuosina 1912-1948 olympialaisten yhteydessä järjestettiin myös olympiakisojen taidekilpailuja, joissa aloina oli arkkitehtuuri, kirjallisuus, musiikki, maalaustaide ja kuvanveisto. Taidekilpailuista luovuttiin virallisesti vuonna 1954, mutta niistä ei kisattu enää myöskään Helsingin olympialaisissa vuonna 1952.

Kisat alettiin jakaa erillisiin talvi- ja kesäolympialaisiin vasta vuonna 1924, ja vuonna 1994 talvi- ja kesäkisat rytmitettiin pidettäväksi eri vuosina.

Osallistumisoikeus olympialaisiin

Nykyaikaisten olympialaisten historian alussa kisoihin saivat osallistua vain amatöörit eli urheilijat, jotka eivät saaneet urheilusta taloudellista hyötyä. Tavasta alettiin poiketa 1970-luvulta lähtien, mutta vasta vuonna 1988 ammattilaisurheilijat saivat olympialaisiin täyden osanotto-oikeuden, muutamaa lajia lukuun ottamatta.

Useimmissa olympialaisten lajeissa on käytetty 1960-luvulta lähtien karsintarajaa, joka urheilijan tulee saavuttaa kisoihin osallistuakseen. Joissain lajeissa kisapaikat jaetaan karsintakilpailuiden tai ranking-listojen perusteella.

Kansainvälisen olympiakomitean jäsenmaat saavat kuitenkin lähettää olympialaisiin kukin yhden urheilijan, joka ei ole selvittänyt karsintarajaa.