parhaat vedonlyöntisivut

Yleisurheilun EM

Yleisurheilun EM-kisat vuosimallia 2022 käydään Saksan Münchenissa. Kisat käydään 15.-21.8.2022. Yleisurheilun seuraajille tämä vuosi onkin melkoista juhlaa, sillä heinäkuun puolella saimme nauttia Yleisurheilun MM-kisoista!

3ma4ti5ke6to7pe8la9su10ma11ti12ke13to14pe15la16su

Ei tiedossa olevia otteluita lähiaikoina.

Näytä kaikki ottelut

Suomen joukkue yleisurheilun EM-kisoihin 2022

Suomen joukkue Müncheniin ilmoitetaan hyvissä ajoin ennen kisoja, mutta MM-kisojen perusteella voidaan odotella jopa mitaleita? Miesten keihäänheitto on ollut perinteisesti se vahva laji, sieltä haetaan luonnollisesti hyviä sijoituksia.

Jos MM-kisoista katsotaan eurooppalaisittain tuloksia, kisoista olisi tullut peräti neljä mitalia jos Euroopan ulkopuoliset henkilöt olisi poistettu tuloslistalta. Mitaleja olisivat tuoneet kolmiloikasta Kristiina Mäkelä (hopeaa), Wilma Murto seiväshypystä, Silja Kosonen moukarista ja Lassi Etelätalo keihäästä (pronssia).

Mitalisijoja kutittelivat myös maratonilla Alisa Vainio, Aleksi Ojala kävelyssä ja Senni Salminen kolmiloikassa. Isoja odotuksia kisoissa on myös Krista Tervolla (moukari) ja Oliver Helanderilla (keihäs). Toki myös muilla kisoihin lähtevillä urheilijoilla on nyt paremmat mahdollisuudet mitaleille, mutta se vaatii aina täydellisen onnistumisen.

Suomen EM 2022 joukkue

Suomen
Joukkue
Naiset
100 mLotta Kemppinen
200 mAnniina Kortetmaa
400 mMette Baas, Milja Thureson
800 mSara Kuivisto, Eveliina Määttänen
1500 mSara Kuivisto, Nathalie Blomqvist
5000 mIlona Mononen, Camilla Richardsson
10000 mCamilla Richardsson
MaratonAlisa Vainio, Nina Chydenius, Annemari Kiekara, Suvi Miettinen
100 m ajReetta Hurske
400 m ajViivi Lehikoinen, Kristiina Halonen
KorkeushyppyElla Junnila, Sini Lällä, Heta Tuuri
SeiväshyppyWilma Murto, Saga Andersson, Elina Lampela
KuulantyöntöSenja Mäkitörmä, Eveliina Rouvali
KolmiloikkaKristiina Mäkelä, Senni Salminen
KeihäänheittoAnni-Linnea Alanen, Sanne Erkkola
KiekonheittoSalla Sipponen
MoukarinheittoSilja Kosonen, Krista Tervo sekä Suvi Koskinen tai Sara Killinen
7-otteluSaga Vanninen
20 km kävelyVenla Laiho, Enni Nurmi
35 km kävelyTiia Kuikka, Elisa Neuvonen
Suomen
Joukkue
Miehet
100 mSamuli Samuelsson
200 mSamuel Purola
800 mJoonas Rinne
MaratonArttu Vattulainen
110 m ajElmo Lakka, Santeri Kuusiniemi, Ilari Manninen
400 m ajTuomas Lehtonen
3000 m ejTopi Raitanen
SeiväshyppyJuho Alasaari, Tommi Holttinen, Urho Kujanpää
PituushyppyKristian Pulli
KeihäänheittoLassi Etelätalo, Oliver Helander sekä Toni Keränen, Toni Kuusela tai Topias Laine
KolmiloikkaSimo Lipsanen
MoukarinheittoAaron Kangas, Henri Liipola, Tuomas Seppänen
20 km kävelyJoni Hava, Jerry Jokinen, Jaakko Määttänen
35 km kävelyAleksi Ojala, Veli-Matti Partanen

Yleisurheilun EM 2022 lähetykset

YLE näyttää vuoden 2022 Yleisurheilun EM-kisat kanavillaan. Luvassa on suoraa tv-lähetystä päivittäin ja lisäksi YLE Areenan puolelta voit seurata suoria livestream-lähetyksiä eri lajeista ja luonnollisesti myös virallista kisalähetystä.

Yleisurheilun EM-kisat 2022 aikataulu ja ohjelma

Toisin kuin yleisurheilun MM-kisoista, EM-kisoista on luvassa hurjasti lähetyksiä parhaaseen katseluaikaan ja yölliset lähetykset jäävät nyt unholaan.

Maanantai 15.8.
11.00 Miesten kuulantyöntö Karsinta, ryhmät A+B
11.05 Miesten 10-ottelu 100 m
11.25 Naisten seiväshyppy Karsinta, ryhmät A+B
11.30 Naisten maraton
11.40 Miesten 100 m Alkueräkierros 1
11.50 Miesten 10-ottelu pituushyppy Ryhmät A+B
12.05 Naisten 100 m Alkueräkierros 1
12.20 Naisten kuulantyöntö Karsinta, ryhmät A+B
12.30 Miesten maraton
13.10 Miesten pituushyppy Karsinta, ryhmät A+B
13.40 Miesten 10-ottelu kuulantyöntö Ryhmät A+B

Iltaohjelma

19.15 Naisten kiekonheitto Karsinta, ryhmä A
19.30 Miesten 10-ottelu korkeushyppy Ryhmät A+B
20.00 Miesten 400 m Alkueräkierros 1
20.25 Naisten kiekonheitto Karsinta, ryhmä B
20.35 Naissten 400 m Alkueräkierros 1
21.05 Miesten kolmiloikka Karsinta, ryhmät A+B
21.15 Miesten 1500 m Alkueräkierros 1
21.38 Naisten kuulantyöntö Finaali
21.58 Miesten kuulantyöntö Finaali
22.15 Miesten 10-ottelu 400 m
22.48 Naisten 10 000 m Finaali

Tiistai 16.8.
9.30 Miesten 35 km kävely
9.30 Naisten 35 km kävely
10.05 Miesten 10-ottelu 110 m aidat
10.35 Miesten 110 m aidat Alkueräkierros 1
10.50 Naisten pituushyppy Karsinta, ryhmät A+B
11.15 Miesten 10-ottelu kiekonheitto Ryhmä A
11.15 Naisten 1500 m Alkueräkierros 1
11.55 Miesten 10-ottelu kiekonheitto Ryhmä B
12.30 Miesten 10-ottelu seiväshyppy Ryhmä A
12.40 Miesten 3000 m esteet Alkuerät
13.15 Naisten moukarinheitto Karsinta, ryhmä A
13.25 Miesten 400 m Välierät
13.30 Miesten 10-ottelu seiväshyppy Ryhmä B
14.00 Naisten 400 m Välierät
14.30 Naisten moukarinheitto Karsinta, ryhmä B

Iltaohjelma

19.35 Miesten korkeushyppy Karsinta, ryhmät A+B
19.40 Miesten 10-ottelu keihäänheitto Ryhmä A
20.40 Miesten 10-ottelu keihäänheitto Ryhmä B
21.05 Miesten 100 m Välierät
21.27 Miesten pituushyppy Finaali
21.35 Naisten 100 m Välierät
22.02 Naisten kiekonheitto Finaali
22.08 Miesten 5000 m Finaali
22.35 Miesten 10-ottelu 1500 m
23.15 Miesten 100 m Finaali
23.25 Naisten 100 m Finaali

Keskiviikko 17.8.
10.35 Miesten moukarinheitto Karsinta, Ryhmä A
11.30 Naisten 7-ottelu 100 m aidat
11.50 Miesten moukarinheitto Karsinta, Ryhmä B
12.05 Miesten 400 m aidat Alkueräkierros 1
12.35 Naisten 7-ottelu korkeushyppy
12.40 Naisten 400 m aidat Alkuerät
13.20 Miesten kiekonheitto Karsinta, ryhmä A
13.35 Naisten kolmiloikka Karsinta, ryhmät A+B
14.35 Miesten kiekonheitto Karsinta, ryhmä B

Iltaohjelma

20.54 Naisten 7-ottelu kuulantyöntö
21.00 Naisten seiväshyppy Finaali
21.15 Miesten kolmiloikka Finaali
21.30 Miesten 110 m aidat Välierät
22.05 Naisten moukarinheitto Finaali
22.10 Naisten 7-ottelu 200 m
22.43 Miesten 400 m Finaali
23.02 Naisten 400 m Finaali
23.22 Miesten 110 m aidat Finaali

Torstai 18.8.
10.00 Naisten keihäänheitto Karsinta, ryhmä A
10.20 Naisten 3000 m esteet Alkuerät
10.25 Naisten 7-ottelu pituushyppy
11.10 Miesten 800 m Alkuerät
11.15 Naisten keihäänheitto Karsinta, ryhmä B
11.45 Naisten 800 m Alkuerät
11.50 Miesten seiväshyppy Karsinta, ryhmät A+B
12.25 Miesten 400 m aidat Välierät
12.36 Naisten 7-ottelu keihäänheitto Ryhmä A
12.55 Naisten 400 m aidat Välierät
13.30 Miesten 200 m Alkuerät
13.48 Naisten 7-ottelu keihäänheitto Ryhmä A
14.05 Naisten 200 m Alkuerät

Iltaohjelma

21.05 Miesten korkeushyppy Finaali
21.10 Miesten moukarinheitto Finaali
21.13 Miesten 200 m Välierät
21.37 Naisten 200 m Välierät
21.58 Naisten pituushyppy Finaali
22.05 Miesten 1500 m Finaali
22.25 Naisten 5000 m Finaali
22.55 Naisten 7-ottelu 800 m

Perjantai 19.8.
11.00 Miesten 4 x 100 m viesti Alkuerät
11.00 Miesten keihäänheitto Karsinta, ryhmä A
11.05 Naisten korkeushyppy Karsinta, ryhmät A+B
11.25 Naisten 4 x 100 m viesti Alkuerät
11.50 Naisten 800 m Välierät
12.15 Miesten keihäänheitto Karsinta, ryhmä B
12.10 Miesten 4 x 400 m viesti Alkuerät
12.40 Naisten 4 x 400 m viesti Alkuerät

Iltaohjelma

21.20 Miesten kiekonheitto Finaali
21.27 Miesten 800 m Välierät
21.45 Naisten 1500 m Finaali
21.55 Naisten kolmiloikka Finaali
22.00 Miesten 3000 m esteet Finaali
22.20 Miesten 200 m Finaali
22.45 Naisten 400 m aidat Finaali
23.00 Miesten 400 m aidat Finaali
23.22 Naisten 200 m Finaali

Lauantai 20.8.
9.30 Miesten 20 km kävely
11.15 Naisten 20 km kävely

Iltaohjelma

21.05 Miesten seiväshyppy Finaali
21.15 Naisten 800 m Finaali
21.25 Naisten keihäänheitto Finaali
21.43 Naisten 100 m aidat Alkuerät
22.15 Miesten 4 x 400 m viesti Finaali
22.45 Naisten 4 x 400 m viesti Finaali
23.13 Naisten 3000 m esteet Finaali

Sunnuntai 21.8.

Iltaohjelma

20.05 Naisten korkeushyppy Finaali
20.10 Naisten 100 m aidat Välierät
20.40 Miesten 800 m Finaali
20.50 Miesten keihäänheitto Finaali
21.00 Miesten 10 000 m Finaali
21.45 Naisten 100 m aidat Finaali
22.12 Miesten 4 x 100 m viesti Finaali
22.22 Naisten 4 x 100 m viesti Finaali